Kronika 2016

Kronika 2016/2017

Wielkanocne ozdoby na mazurki!

 

 Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbyły się warsztaty cukiernicze!


Warsztaty przeprowadziła mama Aleksandry – przewodniczącej naszego SU. Uczestnicy pod czujnym okiem fachowca – dekoratora wyrobów cukierniczych, przygotowali ozdoby na świąteczne mazurki.
Zrobione z masy cukierniczej ozdoby zapierały dech - swym wyglądem przypominały naturalne motylki, kotki, autka, minionki i inne postacie z bajek. Dziękujemy za tak słodkie i praktyczne lekcje.


Stawiamy na Edukację

 

Szanowni Państwo informujemy, że w okresie od stycznia 2017 r. do października 2018 r. Szkoła Podstawowa w Ostrowitem uczestniczy w projekcie „Stawiamy na Edukację”.

W ramach projektu wszyscy uczniowie naszej szkoły wezmą udział w bezpłatnych wyjazdach edukacyjnych do Centrum Hewelianum w Gdańsku lub Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Część uczniów będzie również uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych z języka angielskiego, niemieckiego oraz matematyki. Prosimy o wypełnienie przez wszystkich rodziców deklaracji uczestnictwa w projekcie i jej zwrotu do szkoły w terminie do 30 marca 2017 r.


Informacje dla rodziców dotycząca zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu przez dzieci z gier komputerowych i Internetu

 

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

Media donoszą o nowej grze, która pojawiła się w internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Prosimy rodziców o szczególne zwrócenie uwagi na kontakty w telefonie komórkowym swojego dziecka oraz konta na Facebooku.

Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samooceniei poczuciu własnej wartości.

Z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika,
że aktualnie Prokurator Okręgowy w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.

Poniżej przekazujemy informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.

• Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji
z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.

• Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

• Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.

• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

• Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

• Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

• Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

• Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.

Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

 


Wycieczka do Eksperymentarium w Chojnicach

 

  

 

14 marca 2017 roku wszyscy uczniowie klasy VI uczestniczyli w zwiedzaniu i zajęciach w Eksperymentarium w Chojnicach. Sprawdzali czy do twarzy im w strojach z dawnych epok, budowali rzymskie akwedukty, latali bojerem,  wysyłali sygnały SOS, warzyli zioła w kotle Baby- Jagi, mocowali się z turem, słuchali opowieści o drzewach, lasach i zwierzętach żyjących w Borach Tucholskich. Dowiedzieli się również wielu ciekawostek na temat Chojnic i okolic. Atrakcji było co niemiara i wiemy, że warto było się tam wybrać. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni klasy p. Lucyna Kotlarek -Synak.


Spotkanie ze strażakiem

W dniu 10 marca Szkoła Podstawowa w Ostrowitem gościła strażaka z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chojnicach. W trakcie prezentacji „Czad i ogień  obudź czujność” dzieci zostały zapoznane z zagrożeniami jakie na nich czyhają w szkole i w domu, a także z zasadami prawidłowego zachowania się w sytuacjach pożaru i innych nieszczęśliwych wypadków. Nie zapomniano o przypomnieniu numerów alarmowych czyli 998 do Straży Pożarnej oraz numeru ratowniczego 112, o których wszystkie dzieci pamiętały. Dzięki takiemu spotkaniu uczniowie utrwalili sobie wiadomości zdobyte na innych zajęciach lekcyjnych. Zafascynowane i zaciekawione dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka. Niektórzy już snuli marzenia, jak dzielnymi strażakami będą w przyszłości.


„KRYPTARYTMY”  KONKURS MATEMATYCZNY

 

Na korytarzu szkolnym można zaleźć Kącik Matematyczny.

A w nim konkurs. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

Dla zwycięzców przewidziano nagrody ufundowane przez SKO.

 


 

PRZYGOTOWANIA DO "KANGURA"

 

 

Święto wszystkich Pań

 

 Dzień Kobiet i Dziewczynek przebiegł w naszej szkole  bardzo wesoło. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego dla każdej dziewczynki w naszej szkole przygotowali słodki upominek.
Lekki Tornister

 

 

Dzieci z klas 0-III realizowały ogólnopolski program informacyjno – edukacyjny Lekki Tornister. Program skierowany jest do dzieci, rodziców, opiekunów oraz nauczycieli. Głównym celem działań jest rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a co za tym idzie działanie na rzecz prostych dziecięcych kręgosłupów.


Realizacja programu rozpoczęło ważenie dzieci i ich tornistrów połączone z uświadomieniem ich o tym, że tornister powinien ważyć maksymalnie 10 – 15 % wagi ciała. Następnie nastąpiło „odchudzenie tornistrów”.  W każdej klasie dzieci mają  do dyspozycji  szafki, w których można zostawić niektóre książki, przybory itp. Ponowne ważenie uświadomiło dzieciom, że można zadbać o odpowiednią wagę plecaka. Kolejnym etapem było wysłuchanie bajki edukacyjnej „Lekki Tornister i Zielona Kropeczka”. Na zakończenie rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki związane z profilaktyką wad postawy. Wnioski z realizacji programu zostaną przedstawione rodzicom.


 

Tornister najcięższy i najlżejszy.


PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
 

 

W poniedziałek 13 lutego najmłodsi uczniowie z klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Uczniowie klas starszych wprowadzili swoich młodszych kolegów w świat książek opowiadaniem  „Emilka i jej przyjaciele z książek”.


Uczniowie  poznali  zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek.  Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki i zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej zbiorami, regulaminem, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. W tym momencie radość nowych czytelników była największa

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych. Biblioteka szkolna zaprasza uczniów codziennie!

 


Nauka w Akademii Kleksa – świetna zabawa.

 

 

Uczniowie klasy IV po feriach zajęcia z języka polskiego rozpoczęli nauką w nietypowej szkole – profesora Ambrożego Kleksa.  Zajęcia rozpoczęły się od lekcji kleksografii, w trakcie której uczniowie uczyli się obchodzenia z farbą. Nauka polegała na wykonaniu dużych kleksów na kartce papieru, który następnie składano na połowę, rozcierano farbkę. Po otwarciu kartki uczniowie zastanawiali się co przypomina obrazek i opowiadali krótkie historyjki z nim związane. Z kleksów powstały m.in. piękne i kolorowe motyle, płaszczki, kwiaty, drzewa. Kolejnym zadaniem w akademii Kleksa było przędzenie liter. Sztuka przędzenia liter wcale nie była łatwym ćwiczeniem, jak się na początku wydawało, bowiem wymagała od uczniów zręczności i przede wszystkim ogromnej cierpliwości. Uczniowie nie odrywając nitki, tak musieli łączyć ze sobą literki, aż powstanie wyraz. Trud jednak się opłacił i wszyscy ukończyli to trudne zadanie. Szkoda tylko, że nie mieliśmy ogromnej piłki przypominającej globus. 

Hura! – mamy już nagrodę.

 

W ferie nasza szkoła otrzymała niezwykłą paczkę. Jest to  wygrana w konkursie „Wzorowa łazienka”, w którym nasza szkoła znalazła się na 9 miejscu pośród tysiąca szkół biorących udział w akcji. Otrzymaliśmy nagrodę w postaci rocznego zestawu produktów marki Domestos, czyli około 100 butelek. Dzięki tym produktom nasze szkolne toalety będą mogły zabłysnąć przykładem.

 Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w tej akcji. EKO - ŁAMIGŁÓWKI

 

 

Uczniowie nasze szkoły w dniach od 1.12-.18.12.2016 brali udział w zabawie "Eko-łamigłówki", organizatorem tej zabawy był Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór na terenie gminy Chojnice. Zadaniem uczestników zabawy było rozwiązanie specjalnie przygotowanych zadań, publikowanych na stronie internetowej ZZO, z zakresu ekologii, gospodarki odpadami oraz informacji o usługach i działalności Zakładu Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór. W konkursie brały udział dzieci z klas IV-VI, wszyscy starali się odpowiadać na pytania zawarte w karcie pracy bardzo starannie.  Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursie.

Spośród nadesłanych odpowiedzi, wyróżniono następujących uczestników:

  1. Szymon L. kl.VI
  2. Mikołaj W.  kl. IV
  3. Justyna L  kl. IV
  4. Wiktoria K.  IV
  5. Martin D.  IV
  6. Maksymilian N. IV
  7. Weronika W. IV

Nagrody organizator przekaże dzieciom po feriach w lutym.

Ferie w szkole


W czasie ferii w szkole odbywały się zajęcia: sportowe, plastyczne, nauka tańca Zumby. Chętnych było wielu! Na zajęciach plastycznych robiliśmy upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

 

 

 

FERIE ZIMOWE 2017

 Program

 

Dzień

Godzina


Zajęcia


Poniedziałek

16 stycznia

od 9.00 do 12.00

Zumba 0 -VI, zajęcia sportowe 0 - III


Wtorek

17 stycznia

od 9.00 do 12.00

Warsztaty plastyczne + gry planszowe 0 -VI


Środa

18 stycznia

od 9.00 do 12.00

Zajęcia sportowe IV - VI + film 0 -VI


 

BEZPIECZNE FERIE

 

Uczniowie z klas IV - VI przygotowali plakaty na temat bezpiecznej zabawy w czasie ferii.

  

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 13 stycznia odbył się bal karnawałowy. Uczniowie wystąpili w przepięknych strojach: piratów, policjantów, księżniczek, diabełków, postaci bajkowych itp. Wodzirejem balu tradycyjnie była niezastąpiona Pani Wioletta R.  ze Świetlicy z Ciechocina. Na balu równiż nie zabrakło upominków, owoców i słodkości.Bal rozpoczął się od poloneza. 

 


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

Dnia 12 stycznia 2017r. uczniowie zaprosili do szkoły Babcie i Dziadków. Zaprezentowali swoje talenty artystyczne i przygotowali własnoręcznie wykonane upominki. Ten miły dzień nasi goście spędzili w bardzo ciepłej i pełnej miłości atmosferze.

 


TAK ŁATWO  JEST POMAGAĆ!!!
ZBIERAMY NAKRĘTKI I PŁYTY DLA NIKODEMA!

 

 

 

Akcja ma na celu zebranie jak największej ilości płyt i plastikowych nakrętek  po napojach, środkach chemicznych itd., które zostaną przeznaczone firmie recyklingowej. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nakrętek zostanie opłacona specjalistyczna  rehabilitacja Nikodema, ucznia kl. V,  Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach.

Nikodem jest wesołym 11-latkiem, chętnym poznania świata. Niestety Jego niepełnosprawność znacznie to utrudnia- choruje na dziecięce porażenie mózgowe, zmaga się z szeregiem niepełnosprawności spowodowanym uszkodzeniem okołoporodowym. Niestety nie ma możliwości funkcjonowania samodzielnie- wymaga nieustannej opieki. Istnieje jednak nadzieja, że dzięki specjalistycznej rehabilitacji Nikodem może wrócić do zdrowia a nawet do samodzielności.
 

My też gramy ...

 

Nasi uczniowie  już od wtorku 10.01.2017 r. biorą udział jako wolontariusze w WIELKIEJ ORKIERTRZE ŚWIĄTECZNRJ POMOCY.

 

„Coś słodkiego” – kiermasz wypieków

 

Uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą D. Żychską  zorganizowali 11 stycznia kiermasz wypieków.  Ciasto sprzedawane  było na każdej przerwie, a wybierać było w czym - mufinki, czekolada, 3-bit i inne słodkości. Po prostu palce lizać.  Z kiermaszu mogli skorzystać również rodzice, którzy przybyli tego dnia do szkoły na zebrania klasowe. Do kawałka  ciasta otrzymali  filiżankę kawy. Fundatorami upieczonych ciast byli rodzice klasy IV, którzy zaangażowali się w kiermasz. Za co gorąco im z całego serca dziękujemy. Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na wycieczkę klasową.

 

  Uczniowie klasy IV prowadzą kiermasz  przed zebraniem rodziców. 

AKCJA "GÓRA GROSZA"

Dnia  4 stycznia 2017r. podsumowaliśmy akcję "Góra Gorsza 2016” w naszej szkole.  W sumie uczniowie zebrali w tym roku  kwotę 197,60 zł, która wkrótce zostanie przekazana fundacji „Towarzystwo Nasz Dom”. Koordynatorem akcji była Pani Sabina Baczyńska.

 

 

 

 

Nauka języka kaszubskiego poprzez zabawę

Pierwszy śnieg  to okazja do zimowych zabaw  na śniegu. To również świetna okazja, aby zażyć trochę ruchu na świeżym powietrzu i dotlenić nasz szare komórki. Zatem uczniowie klasy II z panią B. Dalke w ramach zajęć z języka kaszubskiego wybrali się na szkolne boisko, aby skorzystać z pierwszego  śniegu i poszerzyć zasób słownictwa kaszubskiego o nowe wyrazy i zwroty związane z zimą.  Biały puch pozwolił uczniom klasy II na kreatywne zabawy śnieżne. Wprawdzie śniegu nie było zbyt dużo, ale można było się porzucać śnieżkami, otrzepywać ze śniegu obwisłe gałęzie i wykonać orła na śniegu.  Nie udało się nam ulepić bałwana, gdyż śnieg nie chciał się lepić, ale za to zabawa była przednia.Zëmòwé rozegracje

Zëma przëszła, wszãdze biôło,

dzôtczi z chëczi bùten gnają,

chcą sã pùrgac, że jaż miło,

kùgle w rãce ju chwôtają.

 

Zëma, zëma, czëc je w lëfce,

ceszą sã dzéwczãta, bówcë.

Malôrz-mróz òbrôzczi robi,

sniég swiat biôłą deką zdobi.

 

                                   Eugeniusz Prëczkòwsczi 

SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE

 

Dnia 22 grudnia 2016 roku w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz licznie przybyłych członków rodzin naszych uczniów.

Uczniowie przygotowali z tej okazji krótki występ artystyczny. W atmosferę świąt wprowadzili nas Gwiżdże, czyli dzieci w przebraniach gwiazdora, kominiarza, cyganki, baby i dziada, śmierci, bociana, policjanta, którzy w języku kaszubskim radośnie i wesoło przedstawili stary zwyczaj grup kolędniczych kultywowanych w domach kaszubskich po dziś dzień. Kolędy śpiewane przez uczniów z koła teatralno-wokalnego wprowadziły nas w nastrój wesołego oczekiwanie, na kolejny tym razem występ najmłodszych uczniów naszej szkoły, bo z klas 0-III. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były one kolędami i pastorałkami. Gra małych aktorów  była  pełna otwartości, szczerości,  prostoty i ciepła. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego śpiewania kolęd  włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście, a przygrywał nam nauczyciel muzyki Pan Mateusz Buse.

Po występie głos zabrał Ks. kanonik Kazimierz Matyja, który pochwalili występ młodych artystów, a wraz z Panią Dyrektor złożyli obecnym życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. To miłe spotkanie wprowadziło wszystkich w niecodzienny, świąteczny nastrój.


 

 

ŻYCZENIA

 

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących
minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok.


W tych wyjątkowych dniach Dyrektor  Szkoły Podstawowej w Ostrowitem życzy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi  wiele zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań. Niech magia Świąt Bożego Narodzenia wypełnia ciepłem wszystkie mroźne dni  a Nowy Rok 2017 niesie ze sobą szczęście i pomyślność.


WESOŁYCH ŚWIĄT !!!!! 

Szanowni Państwo,

 

informujemy, że dni od 23 do 31 grudnia 2016 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Dla dzieci, których rodzice pracują i nie mogą zapewnić opieki szkoła zorganizuje zajęcia opiekuńcze.

 

Zwracamy się z prośbą o podjęcie decyzji dotyczącej korzystania przez Państwa dziecko z opieki świetlicowej.

 

Deklaracje w sprawie ewentualnego korzystania z opieki w czasie przerwy świątecznej prosimy kierować do wychowawcy klasy do dnia 21 grudnia 2016 r.  z podaniem dnia i godziny.

 

 

AUTOBUS SZKOLNY ROZKŁAD JAZDY

Dowóz

7:05 Sławęcin Źródełko -> 7:15 Dąbrówka Os.-> 7:20 Dąbrówka -> 7:30 Sławęcin Wieś -> 7:39 Sławęcin (Pod Ciechocin) -> 7:43 Ciechocin I -> 7:45 Ciechocin Wieś -> 7:46 Ciechocin (bloki) –> 7:47 Ciechocin II -> 7:52 Ostrowite Szkoła

Zmiana godzin wyjazdu uczniów ze szkoły

od 20 grudnia 2016 r. (wtorek)


Powrót I – bez zmian

13:35 Ostrowite Szkoła -> 13:40 Ciechocin Wieś -> 13:55 Sławęcin Źródełko -> 14:02 Sławęcin Wieś

Powrót II

14:25 Ostrowite Szkoła -> 14:30 Ciechocin Wieś -> 14:45 Sławęcin Wieś -> 14:50 Dąbrówka-> 14:53 Dąbrówka Os.

 

 

PIERNICZKOWE ZAJĘCIA

 

21 grudnia 2016 r. w klasie „0” dzięki wsparciu rodziców przedszkolaków odbyły się zajęcia związane z jedną z tradycji bożonarodzeniowych – ozdabiania pierniczków.

  

Dzieci przepięknie i świątecznie przystroiły piernikowe ciastka w kształcie choinek, serc, bałwanków, dzwoneczków, ludzików… i doskonale bawiły się podczas pracy. Przyozdobione pierniczki będą wspaniałym i pomysłowym prezentem dla rodziców.


 

 

 

 

Klasa IV  dekoruje świąteczne pierniczki 

 

Uczniowie klasy IV na swojej klasowej Wigilii mieli okazję dekorować wcześniej upieczone pierniczki. Piernikowy warsztat prowadziła mama Miłosza.

 
Potem było oczywiście wspólne śpiewanie kolęd, życzenia i degustacja pięknych pierników. 

Inicjatorem tych niezwykle ciekawych i kreatywnych zajęć była Mama Miłosza. 

 

 

 

Pieczemy kaszubski chleb

 

 

 

 

 

Dnia 7 grudnia 2016r. do Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach  przyjechały dzieci z klas I-III uczące się języka kaszubskiego, na warsztaty  z tradycyjnych metod wypieku chleba. Poznaliśmy tam proces powstawania chleba (przesiewanie mąki, zaczyn, wygniatanie, wzrastanie ciasta oraz rozpalenie pieca chlebowego).

Po wyrobieniu ciasta chlebowego  i włożeniu go do pieca poszliśmy zwiedzać Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego. Budynek pokryty jest trzcinową strzechą w stylu miejscowego ludowego budownictwa. We wnętrzu działa izba regionalna z wystawą tradycyjnych sprzętów i narzędzi używanych kiedyś przez Kaszubów. Można obejrzeć, a także kupić wyroby tutejszych rękodzielników. Na piętrze organizowane są wystawy malarstwa, fotografii i rzeźby kaszubskich artystów plastyków i rękodzielników. Działa tu także punkt informacji turystycznej, bardzo dobrze zaopatrzony w mapy i przewodniki.  Byliśmy też przed kościołem pod wezwaniem św. Barbary w Swornegaciach. Drewniana świątynia znajdująca się tu dawniej została w 1982 przeniesiona do Muzeum Etnograficznego we Wdzidzach Kiszewskich.

 

WOREK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

 

21 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci z klas 0-III pod hasłem „Worek św. Mikołaja”. Zadaniem uczestników było ozdobienie opakowań na prezenty motywami świątecznymi. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy przewodniczącej Rady Rodziców p. Grażyny B. , która dostarczyła torebki. Dzięki ofiarności Rodziców i sponsorów dzieci otrzymały upominki.

 

 

 Pchła Szachrajaka

1 grudnia 2016 r. o godz. 11.15 w Manufakturze Rozwoju i Radości przy ulicy Długiej w Chojnicach Teatr Czwarte Miasto z Gdyni przedstawił inscenizację bajki pt. „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy w adaptacji scenicznej Adama Dzieciniaka. Wspaniała gra aktorów (Jeremiasza Gzyla i Bartosza Sołtysiaka), doskonały kontakt aktorów z najmłodszymi dostarczyły wiele radości i niezapomnianych wrażeń nie tylko uczniom naszej szkoły z klas 0 – III, ale także dorosłym widzom.

Pchła Szachrajka, mała elegantka, mimo swojej zaradności, błyskotliwości musiała jednak w końcu zapłacić za swoje psoty i jak na bohatera książeczki dla dzieci przystało, z lekkoducha staje się odpowiedzialną i dojrzałą pchłą.                                                                                                                                            

Spektakl był wspaniałą propozycją dla najmłodszych widzów na przeżycie niepowtarzalnej przygody teatralnej, utrzymanej w komediowo-kabaretowej atmosferze, przepełnionej słownym i sytuacyjnym humorem. Młodzi widzowie brali czynny udział w przedstawieniu, mając bezpośredni wpływ na rozwój wydarzeń scenicznych oraz świetnie się bawili.

 

 


 

 

Spotkanie z Policjantem

 

W grudniu wizytę w naszej szkole złożył pan policjant Dariusz Piekarski. Funkcjonariusz przeprowadził zajęcia w dwóch grupach: dla klas 0 - III i dla klas starszych.

W trakcie  prezentacji dla młodszych dzieci przypomniał zasady ruchu drogowego obowiązujące pieszych użytkowników dróg. Zachęcił do używania znaczków odblaskowych, które powodują, że jesteśmy bardziej widoczni.

Dzieci obejrzały  również prezentację na temat zachowania ostrożności  w kontaktach z osobami nieznajomymi.

W związku z nadchodzącym okresem świątecznym pan policjant przypomniał nam o zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie odpalania przez dorosłych środków pirotechnicznych.

Wszyscy otrzymaliśmy praktyczne prezenty - bransoletki i znaczki odblaskowe.

 

Na spotkaniu ze starszymi uczniami naszej szkoły policjant dodatkowo  poruszył tematykę związaną z agresję słowną, psychiczną i fizyczną, cyberprzemocą, korzystaniem z portali internetowych oraz poinformował o konsekwencjach przestępstw dokonywanych w Internecie.

 

 

 

 


 

POCZYTAJ MI MIKOŁAJU


W naszej szkole odbyła się akcja czytania dzieciom książek o tematyce świątecznej  przez rodziców, starsze koleżanki i kolegów, pracowników szkoły, nauczycieli  oraz przyjaciół naszej szkoły.


Bardzo dziękujemy lektorom:p.sołtys Bożenie Wilk, ks. Januszowi Pawlakowi , p. Violetcie Rossek, rodzicom: Marysi z klasy 0, Edytki z klasy I, Oli, Igora i Jagody z klasy II oraz uczennicom z klasy V  za propagowanie czytelnictwa w naszej szkole.

 

Uczniom z klasy II czyta pani Grażyna B. przewodnicząca Rady Rodziców oraz mama Oli.

 

Uczniom klasy I czyta Sołtys wsi Ostrowite Pani Bożena W.Uczniom klasy V czytał ks Janusz Pawlak.

 

Uczniom klasy II czyta Pani Sabina S. mama Jagody.Uczniom klasy VI czyta Pani Violetta Rossek - instruktor Świetlicy Wiejskiej w Ciechocinie .


RUGBY TAG - ROZGRYWKI GMINNE

 


Dnia 13 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w rozgrywkach gminnych w Rugby Tag.

Nasze drużyny zajęły miejsca:

klasa IV - 2 miejsce

klasa V - 3 miejsce

klasa VI - 4 miejsce


Gratulujemy świetnych wyników naszym sportowcom i życzymy dalszych sukcesów !!!

 

MIKOŁAJKI NA SPORTOWO

6 grudnia w naszej szkole odbył sie Mikołajkowy Turniej Sportowy. Dzieci z klas 0-3 podzielone na cztery zespoły dzielnie pokonywały przeszkody, które przygotował Święty Mikołaj.
Najbardziej podobało się przechodzenie przez komin, jazda na sankach ciągnących przez renifery oraz slalom z Kinder Niespodzianką. Na koniec Mikołaj dla wszystkich dzieci miał słodki upominek. Do zobaczenia za rok.

 

 

 

 

 

 

Sukces Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem w konkursie „Wzorowa łazienka”

 

Szkoła Podstawowa im . Marii Konopnickiej w Ostrowitem zakończył realizację programu społeczno- edukacyjnego „Wzorowa łazienka 2016” zainicjowanego przez markę Domestos. Jego celem była edukacja najmłodszych z podstawowego zakresu higieny oraz poprawa standardu i komfortu szkolnych łazienek. Program był formą ogólnopolskiego konkursu, w którym szkoły podstawowe mogły wygrać remont łazienek o wartości 30 000 zł (nagroda główna). Dodatkowe nagrody to roczny zestaw zapasów produktów marki Domestos dla 100 szkół z najwyższą liczbą punktów. Zadaniem konkursowym była interpretacja hasła „Wzorowa łazienka”, która polegała na przedstawieniu projektu graficznego, tekstowego albo wideo przyjaznej łazienki szkolnej dla szkoły uczestniczącej w programie. Następnym krokiem było zamieszczenie prac konkursowych wykonanych przez uczniów w przypisanej szkole „Galerii” na stronie www.wzorowalazienka.pl, gdzie zbierane były głosy internautów. Każdy mógł oddać każdego dnia tylko jeden głos na szkołę, która jego zdaniem ma najciekawszą galerię „Wzorowych łazienek”. Program wraz z głosowaniem trwał od 1września do 30 listopada 2016r. W grudniu  nastąpiło ogłoszenie wyników. Nasza szkoła znalazła się na 9 miejscu spośród 200 wyróżnionych szkół uczestniczących w programie. Otrzymaliśmy nagrodę w postaci rocznego zestawu zapasów produktów marki Domestos, dzięki którym szkolne toalety będą mogły zabłysnąć przykładem.

Dyrektor szkoły mgr Barbara Markowska oraz koordynator programu z ramienia szkoły, którym była mgr Barbara Dalke  składają serdeczne podziękowania wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy złożyli prace konkursowe, dzięki którym mogła powstać „Galeria naszej szkoły” oraz wszystkim internautom, którzy oddawali głosy na galerie naszej szkoły.

 

 

Zajęcia kółka plastycznego KLEKSIK

 

 

W każdy poniedziałek od godziny 13.10 do 13.55 odbywają się zajęcia koła plastycznego. Prowadzi je pani Sabina Baczyńska. Udział uczniów jest nieobowiązkowy, jednak chętnych nie brakuje, a wręcz przybywa. "Mali artyści" wykonują prace plastyczne różnymi technikami, jak i środkami wyrazu artystycznego. Zajęcia w przedświątecznej atmosferze cieszą się dużym zainteresowaniem, a także pracowitością. 

 

Akcja  "Opatrunek na ratunek"

 

Do końca listopada zbieramy materiały opatrunkowe takie jak: kompresy, bandaże, watę, rękawiczki jednorazowe, plastry. Czekamy na Ciebie i Twój dar!


 

 

Matematyka jest wszędzie

 

Pod takim hasłem odbył się konkurs matematyczny .Uczestnicy konkursu to uczniowie klas IV - VI. Ich zadaniem  było odszukanie matematyki wśród pracy pracowników naszej szkoły. Kolejnym zadaniem uczestników konkursu było ułożenie zadań tekstowych do danych zebranych z wywiadu. Na uroczystym apelu komisja przyznała nagrody, podziękowała uczniom za wysiłek, ale przede wszystkim dziękowała pracownikom szkoły za udzielenie rzetelnych i inspirujących odpowiedzi naszym uczniom.


 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

 

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały szkołę w Ostrowitem. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

W dniu 25.11.2016 r. uczniowie z klas od „0” do III  uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.

Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, śpiewały i bawiły się przy piosenkach: „Przytul pluszowego misia”, „Jadą, jadą misie” itp.. Dla dzieci w tym dniu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali prezentację „Historia pluszowego misia” oraz zagadki.  Ten dzień w szkole  pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i koleżankom oraz możliwość zabawy z pluszakiem.

 

 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień :)))

 

 

W naszej szkole również braliśmy udział w obchodach tego pięknego dnia.

 Były życzenia, uśmiechy do drugiej osoby i pozdrowienia, a także medale dla życzliwych kolegów i koleżanek. 

 

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

PASOWANIE NA PIERWSZOKLASISTĘ

 

 

Czy znasz wiersze Marii Konopnickiej?

 

Z okazji Święta Patrona w naszej szkole odbył się konkurs „Czy znasz wiersze M. Konopnickiej?” zorganizowany  przez polonistkę  panią B. Dalke. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie z kl. IV- VI. Celem konkursu było zachęcenie jak największej liczby uczniów do sięgnięcia po utwory Marii Konopnickiej i propagowanie czytelnictwa. Konkurs trwał przez tydzień i  polegał  na  uzupełnianiu brakujących wyrazów we fragmentach  wierszy poetki. Każdego dnia  był  inny wiersz –  poniedziałek ze „Stefkiem Burczymuchą”, we wtorek z wizytą u „Pan Zielonka” , środa w gospodzie u chomika, czyli „Muchy  samochwały” , w czwartek  „Zima zła”, a w piątek czas na porządki -„Pranie”.  Uczniowie zdania rozwiązywali na dużej  przerwie.    

Najlepsi otrzymali dyplomy, drobne upominki oraz oceny celujące z języka polskiego. Najlepszą klasą okazała się klasa V, z której najwięcej uczniów wytrwale przez tydzień uczestniczyło w konkursie.


 I miejsce zajęła Aleksandra Knyba z kl. V

II miejsce zajęły Wiktoria Bruska i Julia Dalke z kl. V

III miejsce Martyna Grochowska z kl. VI

IV miejsce  Kinga Muziewicz z kl. VI

Gratulujemy zwycięzcom.

 

Przykład fragmentu 

O większego trudno …………..,
Jak był …………….. Burczymucha,

- Ja nikogo się nie boję!
Choćby ………..... to dostoję!

Wilki?... Ja ich całą zgraję
Pozabijam i pokraję!

Te ……………., te lamparty
To są dla mnie czyste ………………!

A pantery i ……………

Na sztyk wezmę u swej spisy! 

 

 

Apel z okazji Święta Niepodległości

Dnia 14 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel  z okazji  Święta Niepodległości przygotowany przez nauczyciela historii p. Lucynę Kotlarek - Synak. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy wspólnym śpiewaniem hymnu państwowego. Następnie poszczególne klasy zaprezentowały krótki program artystyczny „Mamy coś polskiego”. Uczniowie w tym dniu przystroili swój odświętny strój kotylionami.

Patriotyczne pieśni i słowa wierszy przypomniały wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości.


 

 

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy cudowny świat postaci z bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, Smerfy, Czerwone Kapturki, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, rycerzy, krasnoludków, Kota w butach. Nad „bezpieczeństwem czuwała” pani z biblioteki , nieoczekiwanie pojawiła się też Sierotka Marysia z gąskami. Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie klas 0- VI. Każdy mógł się pochwalić swoimi ulubionymi bajkami lub maskotkami z bajek. Były konkursy związane z postaciami z bajek, których zadaniem było odgadnąć bohatera bajki lub podać tytuł bajki. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Zachęcamy również czytać małym dzieciom, a starszym polecamy samodzielne czytanie. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”

Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom za pomoc w organizacji Dnia Postaci z Bajek w naszej szkole.
Wycieczka do muzeum

 

Dnia 13.10.2016r. uczniowie klas IV i V, którzy uczą się języka kaszubskiego  uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Etnograficznego w Chojnicach. Obejrzeli wystawę  -  Materialne dziedzictwo regionu Kaszub Południowych. Jest to stała wystawa etnograficzna obrazująca sferę wiejskiego życia codziennego w regionie chojnickim na przełomie XIX i XX w. Eksponaty, zgromadzone w zbiorach muzeum w Chojnicach, pochodzą od przedstawicieli wszystkich grup etnicznych, terytorialnie usytuowanych wokół Chojnic, takich jak: na północy - Gochy, Borowiacy kaszubscy, Zaboracy, Borowiacy tucholscy oraz grupy mieszane – w tym Kosznajdrzy – na południu. Ukazano głównie te obszary kultury materialnej, które najbardziej wyróżniają Kaszuby spośród innych regionów. Budownictwo, podstawowa z dziedzin, było tu przede wszystkim drewniane konstrukcji zrębowej z charakterystycznym podcieniem. Na wystawie skupiono się szczególnie na urządzeniu wnętrza mieszkalnego, wyposażeniu go w przedmioty codziennego użytku, a także ukazaniu podstawowych zajęć, będących źródłem utrzymania oraz wykorzystujących bogactwa naturalne kaszubskiej ziemi.


 

 

    „Ostrowite powrót do przeszłości” – prelekcja i wystawa archeologiczna

Dnia 26 października 2016 r. Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem odwiedzili archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w latach 2008 - 2016 prowadzili badania nad jeziorem Ostrowite.

Pan dr Jerzy Sikora w interesujący sposób omówił pracę archeologów oraz przedstawił wyniki prac archeologicznych w naszej miejscowości.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja multimedialna „ Ostrowite. Badania archeologiczne. Ekspedycja archeologiczna Ostrowite”. Uczniowie  mogli zobaczyć w jaki sposób organizowane są wykopaliska, co odkrywają archeolodzy na stanowiskach w trakcie prac oraz jaką rolę pełni ta dziedzina nauki w ochronie naszego dziedzictwa kulturowego. Dzieci z naszej szkoły miały również możliwość obejrzenia eksponatów z wystawy  pt. „Ostrowite powrót do przeszłości” takich jak: przedmioty codziennego użytku, gliniane naczynia, monety, ozdoby kobiece, paciorki.

Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali archeologom pytania dotyczące ich pracy. Taka  niecodzienna lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego jej uczestnika. 

 

Spotkanie z tłumaczką Bożeną Ugowską

 

Dnia 17 października w Miejskiej Bibliotece Dziecięcej w Chojnicach w ramach Dni Kultury Pomorskiej odbyło się spotkanie z kaszubską poetką,pisarką i tłumaczką książki Kubuś Puchatek i Balbina z IV b. W tym spotkaniu brały udział uczennice z klasy V: Kornelia, Wiktoria, Aleksandra i Julia wraz z nauczycielem języka kaszubskiego Panią Barbarą Dalke.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Uczniowie naszej szkoły podziękowali za dar nauki, wychowanie, okazane serce. Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej (popularnie zwanego Dniem Nauczyciela) dzieci z koła teatralnego wraz z opiekunem p. Barbarą Dalke przygotowali uroczysty apel. W ten sposób piosenką, wierszem, zabawnymi scenkami uczcili święto nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. W wielu ciepłych i miłych słowach uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków.

Jesienny Bieg Ekologiczny

 

8 października odbył się w Swornegaciach XXIV Jesienny Bieg Ekologiczny Gminy Chojnice, w którym udział wzięli uczniowie z naszej szkoły.

 


 

Rozgrywki piłki nożnej w Ogorzelinach

 

 

Dnia 11 października drużyna chłopców zdobyła III miejsce w rozgrywkach sportowych w Piłkę Nożną Szkół Gminy Chojnice.


 

 

„Historia mojej rodziny- drzewo genealogiczne”

 

 

Tradycyjnie jak co roku w ramach zajęć z historii uczniowie klasy IV pracowali nad przygotowaniem drzewa genealogicznego własnej rodziny. Z pomocą rodziców i dziadków gromadzili informacje na temat swoich przodków. Zbierali zdjęcia lub malowali portrety członków rodziny. Gotowe prace prezentowali na lekcji historii. Najciekawsze, najlepiej wykonane drzewa można obejrzeć na wystawie zorganizowanej na szkolnym korytarzu.

 

 

 

AKCJA CHARYTATYWNA  „SZKOŁO POMÓŻ I TY”

 

Tegoroczna akcja ma na celu pomoc 19-letniemu Danielowi, który od 7-go miesiąca życia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe objawiające się niedowładem czterokończynowym oraz padaczką lekoodporną.

Z uwagi na jego stan zdrowia niezbędny jest systematyczny udział w zajęciach rehabilitacyjnych wspomagających rozwój fizyczny i psychiczny.

Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny tj. rowerowózek ułatwi Mu podróżowanie z najbliższymi i ukoi niepokój poprzez kontakt z naturą. 

Kierując się otwartością na problemu drugiego człowieka, a także życzliwością, sprawiedliwością, a przede wszystkim dobrocią przedstawiciele  Samorządu Uczniowskiego rozprowadzają na terenie szkoły karteczki ze zwierzętami, kalendarzyki itp.

Zebrane fundusze zostaną przekazane na konto Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych .

 

 

 

Sprzątanie Świata

 

W dniu 21.09.2016 w naszej szkole odbyła sie akcja "Sprzątania Świata" w związku z światowymi obchodami tego dnia. Uczniowie Szkoły Podstawowej chętnie zabrali się do sprzątania. Dzieci wyposażone w jednorazowe rękawiczki oraz worki na śmieci udały pod opieką nauczycieli  w wydzielone wcześniej miejsca. Klasy najmłodsze sprzątały teren wokół szkoły i pobliskiego boiska, klasy 4-6 udały się w kierunku Lichnów, Silna oraz Ciechocinka. Akcja "Sprzątanie Świata" zakończyła się godzinach popołudniowych.

 

 

 

 

Zajęcia terenowe z przyrody

 

Dnia 16.09.2016 klasa szósta podczas zajęć  przyrody udała się na lekcje w terenie. Pani Monika podzieliła uczniów na grupy i rozdała im lupy. Celem zajęć było pokazanie dzieciom jak można obserwować przyrodę oraz jakie przyrządy można używać do tych badań. Dzieci bardzo uważnie obserwowały co się dzieje w trawie, na drzewie oraz na murach szkoły. Badania szybko ukazały dzieciom życie mniejszych organizmów żyjących z nami na codzień.

    

 

 

Baterie zbieramy o środowisko dbamy!

 

Nasza szkoła bierze udział w programie "Zbieraj baterie". Czekamy na Was! Przynoście zużyte baterie!

Na korytarzu obok biblioteki znajduje się karton, gdzie można wrzucić zużyte baterie. DBAJMY WSPÓLNIE O NASZE ŚRODOWISKO! 

 

 

Sponsor szkoły

 

Dziękujemy właścicielowi firmy Verte S. A. za otrzymane pomoce dydaktyczne dla uczniów naszej szkoły.

 Odblask to nie obciach


Z taką inicjatywą wystąpili uczniowie klasy I. Zbliża się okres, kiedy ciemności zalewają nas już od wczesnych godzin popołudniowych. Widoczność jest zatem bardzo ograniczona.

Lenka przyniosła do szkoły tubę, która ukazuje widoczność po zmierzchu bez odblasku i z odblaskiem. Uczniowie klasy I zgodnie stwierdzili: Jest różnica! 

 

 

 

 

Szukamy śladów Kosznajderii w naszej miejscowości

Weronika W. i Stanisław M.  zaprosili koleżanki i  kolegów z klasy IV do swoich domów w celu zaprezentowania śladów historii Kosznajdrów.


Belka drewniana z 1826 r. z domu kosznajderskiego.


 Serdecznie dziękujemy rodzicom Weroniki i  Stasia za ciekawą lekcję historii.


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

"Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają"!

 

 

Nasza szkoła wzięła udział w  akcji VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia organizowanego w dniu 30 września 2016 r. pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!"

Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Przygotowaliśmy z uczniami plakaty promujące, które zostały rozwieszone na szkolnym  korytarzu.


 W dniu 30.09.2016r. Pani Dyrektor na szkolnym apelu o godz. 8:45 wypowiedziała formułę: " VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia uważam za otwarty". Nauczyciel koordynujący to nasza Pani z matematyki, która w kilku słowach przedstawiła nam program akcji.  W szkole odbywały się egzaminy ustne z tabliczki mnożenia. Egzaminy przeprowadzały  Komisje Egzaminacyjne złożone z dzieci, które posiadały identyfikatory oraz legitymacje. Losy znajdowały  się w koszyku. Egzaminowany wybierał los z koszyka. Egzaminator mówił START i odmierzał czas. Egzamin zdany – wszystkie odpowiedzi poprawne w ciągu 3 minut. - Egzamin niezdany – brak co najmniej jednej odpowiedzi poprawnej w ciągu 3 minut.
Kto zdał egzamin, otrzymał imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia i przybijał z członkami Komisji Egzaminacyjnej piątkę.


 
Święto Pieczonego Ziemniaka27 września w naszej szkole uczniowie klas 0-III obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci brały udział w konkursach sportowych z ziemniakiem w roli głównej. Maluchy rywalizowały w „zbieraniu ziemniaków” na czas, przenoszeniu ich na łyżce, rzutu do celu itp. Na zakończenie delektowały się upieczonymi przez rodziców kartofelkami. Dzięki temu, że pogoda dopisała był to bardzo miły, pełen wrażeń dzień. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji tej imprezy.

 

 

       Wybory do Samorządu Uczniowskiego

21 września odbyły sie wybory do uczniowskich władz w szkole. Najwięcej głosów otrzymali: Aleksandra  K., Mateusz G. i Kornelia S. z klasy V. To właśnie ta trójka będzie reprezentować naszą społeczność uczniowską. Życzymy nowym władzom uczniowskim owocnej pracy  i zadowolenia z pełnionej funkcji.Plakaty kandydatów do Samorządu Uczniowskiego zdobią gazetki naszych korytarzy szkolnych i cieszą się dużym zainteresowaniem.
Uroczystość  77. rocznicy szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami

 

Uczniowie z pocztu sztandarowego uczestniczyli w uroczystości 77. rocznicy szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, która odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.


Uczniowie z Pocztu Sztandarowego w obecności gen. broni Waldemara Skrzypczaka, który był gościem na obchodach rocznicy szarży.


UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO

 

 

Inauguracja roku szklonego 2016 / 2017 rozpoczęła się od uroczystej mszy św. w kościele parafialnym pw.  Świętego Jakuba Apostoła w Ostrowitem.  Następnie pani dyrektor Barbara Markowska powitała rodziców, dzieci, pracowników szkoły i zaproszonych gości. Przedstawiła wychowawców poszczególnych oddziałów i pozostałych nauczycieli uczących w szkole. Życzyła uczniom, aby każdy dzień nauki rozpoczynali zapałem i zdobywali jak najlepsze oceny.