AktualnościAktualności
„Atomowy Naukowiec”

Dnia 09 kwietnia 2018r. naszą szkołę odwiedził nietypowy gość, mianowicie „Atomowy Naukowiec”. Podczas pokazu w sposób humorystyczny, ale i również naukowy przedstawione zostały doświadczenia z zakresu przyrody. Dzieci miały okazję przyjrzeć się eksperymentom z powietrzem, gazami takimi jak butan, dwutlenek węgla oraz wodór Poruszony został również temat bezpieczeństwa oraz zastosowanie wyżej wspomnianych gazów. Bardzo dziękujemy za odwiedziny w naszej szkole. Zapewne zajęcia na długo pozostaną nam w pamięci. /K.R./


Konkurs plastyczny na palmę wielkanocną.

Konkurs na palmę wielkanocną cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie prace były ogromnie ciekawe, wykonane różnymi  technikami. Przy ocenie prac brano pod uwagę nawiązanie do symboliki i tradycji oraz pomysłowość i oryginalność. Nad przebiegiem konkursu czuwały panie Sabina Baczyńska i Wiesława Ginter. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. WG
Zajączek Wielkanocny

Jak co roku, na kilka dni przed Wielkanocą,  przychodzi do nas Zajączek Wielkanocny i w tajemniczy sposób zostawia dla wszystkich dzieci z oddziałów przedszkolnych prezenty.  Tym razem też nas nie zawiódł. W środę, 28 marca dzieci z niecierpliwością wypatrywały długo oczekiwanego gościa. Po obiedzie otrzymaliśmy list, w którym zawarte były wskazówki jak odnaleźć niespodziankę. Z wielką uwagą szukaliśmy śladów, które pozostawił szaraczek. Wreszcie dotarliśmy do wielkiego gniazda, w którym ukryte były upominki. Ale było radości i uciechy!!! Dziękujemy Zajączkowi za słodycze i zapraszamy za rok! Podziękowania należą się również rodzicom, którzy bardzo aktywnie włączyli się w całą akcję. /D.W./EKSPERYMENTY

 

     Zabawa jest najczęściej wykorzystywanym środkiem w celu edukacji naszych dzieci, jest to sposób przyjemny dla nas jak i dla dzieci. Eksperymenty umożliwiają zrozumienie zjawisk przez samodzielne wprowadzanie czynników i obserwowanie tego co się dzieje. Dlatego w naszej szkole często eksperymentujemy.

Oto kilka przykładów naszych eksperymentów:

      

  Nauka haftowania wzorem kaszubskim

 

  W ramach zajęć z języka kaszubskiego uczniowie klas IV, V i VI poznali haft kaszubski.  Uczniowie z wielkim  zapałem  podjęli się nauki haftowania pod kierunkiem pani Heleny  Pawłowskiej - naszej regionalnej hafciarki.

   Najpierw dzieci wybrały dla siebie wzory serwetek lub zakładek, a następnie przerysowali je na płótno, a potem na zajęciach z języka kaszubskiego cierpliwie haftowali.

 
Powitanie WIOSNY!

Jak co roku 21 marca uczniowie naszej szkoły spotkali się w barwnym korowodzie na powitanie nowej pory roku. To czas, w którym przyroda budzi się po zimowym śnie do życia, budzą się zwierzęta, rośliny a my tego dnia chcieliśmy obudzić Wiosnę. Uczniowie odczytali list do Wiosny, śpiewali piosenki o wiośnie, wygłosili hasła zachęcające Zimę do ustąpienia miejsca Wiośnie. Utworzyliśmy barwny korowód i z Gaikiem, oraz naszą wiosenną piosenką przemaszerowaliśmy wokół szkoły. Złożyliśmy meldunek Pani Dyrektor o pożegnaniu Zimy a powitaniu Wiosny.

W wiosennych nastrojach powróciliśmy do szkoły.
Szkolne rekolekcje wielkopostne

 

Rekolekcje są zawsze wyjątkowym czasem, w którym to Bóg znajduje swoje pole do działania. Trwały od 19 - 21 marca. W tym roku uczniowie szkoły podstawowej mieli możliwość na nowo spotkania Boga w nabożeństwie pokutnym przygotowanym przez uczniów klasy VI, we Mszy Świętej, której oprawę przygotowali uczniowie klasy V i w inscenizacji Drogi Krzyżowej w wykonaniu uczniów klasy VI. Uczniowie klasy IV tworzyli chórek - śpiewając na chwałę Boga. Nad całością czuwał i Słowo Boże głosił Ksiądz Proboszcz Andrzej Kuczyński we wspólpracy z panią katechetką Sabiną Baczyńską.Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia
wiosny i wiarą w sens życia.
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego w gronie
najbliższych osób

szczerze życzy:

 Dyrektor, Grono Pedagogiczne,

pracownicy i uczniowie

Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej

w Ostrowitem


Godzina wychowawcza w klasie IIb


„Podróż w czasie” w Hewelianum w Gdańsku, jak i pełna wzruszeń historia 10-letniego Auggiego opowiedziana na ekranie filmowym z perspektywy głównego bohatera, to wydarzenia, do których chętnie wróciliśmy podczas godziny wychowawczej.

Klasa II b podzielona na grupy pracowała nad plakatami przedstawiającymi wszystkie zapamiętane przez uczniów szczegóły wystawy „W rytmie czasu” i filmu pt.: „Cudowny chłopak”.

Po prezentacji plakatów i udzieleniu odpowiedzi na pytania innych grup, wszyscy uczniowie wzięli udział w quizie, a najlepsi zostali nagrodzeni.

I.L.


Wiosenne bransoletki
 

Wiosna zbliża się już wielkimi krokami, wystarczy spojrzeć przez okno. Wraz z nią powraca dobry humor, energia życiowa i kreatywność w działaniu.

Uczennice klasy IV podczas zajęć świetlicowych postanowiły wraz z opiekunką, p. I. Landowską, własnoręcznie wykonać bransoletki.

Dziewczynki miały do dyspozycji drewniane koraliki o różnych deseniach, kolorach i wielkości, skórzane rzemyki, sznurki i zapinki.

Po krótkim instruktażu, uczennice ochoczo zabrały się do pracy.

 Efekt ich starań możemy obejrzeć na załączonych zdjęciach.

I.L.
    


Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem

serdecznie zapraszają  

Rodziców i Dzieci,

które w roku szkolnym 2018/2019 rozpoczną edukację

w oddziale „0” (6-latki),

oddziale przedszkolnym (3-5-latki)

oraz w klasach I-III

na

DRZWI OTWARTE 

(w budynku w Ostrowitem)

 12.03.2018r. (poniedziałek)

o godz. 15:00.

 

W programie:

- zapoznanie z ofertą edukacyjną szkoły,

- zwiedzanie szkoły,

- zajęcia na sali gimnastycznej,

- zabawy plastyczne i eksperymenty,

- zabawy muzyczno-ruchowe.DRZWI OTWARTE DLA KLAS IV-VIII

 

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem

serdecznie zapraszają

Rodziców i Dzieci,

które w roku szkolnym 2018/2019 rozpoczną edukację

w klasach IV – VIII na

DRZWI OTWARTE
(w budynku w Sławęcinie)

14.03.2018r. (środa)

o godz. 15:00.

 

W programie:

- zapoznanie z ofertą edukacyjną szkoły,

- zwiedzanie szkoły,

- zajęcia na sali gimnastycznej,

- zajęcia kaligraficzne,

- zajęcia plastyczne 3D

- zajęcia w bibliotece i eksperymenty.

 

Ksiądz wizytator na lekcjach religii

 

 

W związku z wizytacją Księdza Biskupa Ryszarda Kasyny w parafii św. Jadwigi w Lichnowach w progach naszej szkoły pojawił się ksiądz wizytator dekanatu rytelskiego ks. Bruno Lubiński.

Wizytował uczniów klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej.  1 marca uczniowie klasy VI zaprosili na swoją lekcję księdza wizytatora do udziału w inscenizacji drogi krzyżowej. Taka właśnie forma katechezy połączonej z prezentacją talentów młodych aktorów spodobała się nie tylko wizytatorowi, ale również samej młodzieży. 

 Prehistoria w przedszkolu

 

W tym tygodniu przenosimy się z naszymi przedszkolakami do bardzo odległych czasów... a mianowicie do świata dinozaurów. 

W ramach tych zajęć dzieci miały okazję nie tylko pogłębić swoje wiadomości na temat tych gadów i czasów prehistorycznych, ale również nabywały doświadczenia plastycznego z wykorzystaniem masy solnej. Podążając śladami dinozaurów, postanowiliśmy wspólnie z dziećmi pozostawić odciski naszych dłoni w masie solnej. Efekty naszej zabawy można zobaczyć na poniższych zdjęciach. (KR)

 

 
„Z ekologią za pan brat”

22 lutego, w czwartek, troje reprezentantów z klasy V brało udział w Powiatowym  Konkursie  Matematycznym "Z ekologią za pan brat". Do Szkoły Podstawowej nr 7  przybyło dziesięć drużyn. Wikotria Konkolewska, Weronika Włódzik i Mikołaj Warsinski zdobyli VI miejsce.(DŻ)

GRATULUJEMY !!
 


W TYM ROKU SZKOLNYM PRZYSTĄPILIŚMY DO XVIII EDYCJI - " GÓRA GROSZA"

Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

Nasza usypana "góra" została policzona -  to 76 złote i 12 groszy. Pieniążki zostały spakowane do  paczki  i wysłane na adres fundacji. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji.

 
Zajęcia w ferie

W czasie ferii zimowych odbyły się zajęcia plastyczne, których głównym przesłaniem było przypomnienie uczniom o najmniejszych stworzeniach - ptakach, które właśnie w czasie dużych mrozów potrzebują naszej pomocy. Uczniowie wykonali plakat pt: : Zimą pamiętaj o ptakach.BEZPIECZNE FERIE

 

Od poniedziałku zaczynają się ferie zimowe. Wszyscy się cieszą, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas swobody i radości. Jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie podczas zabaw. Najmłodsi uczniowie w naszej

szkole pod kierunkiem wychowawców przygotowali apel na temat: „Bezpieczeństwo w czasie ferii”. Wszyscy doskonale zdali test teoretyczny, mamy nadzieję, że w praktyce uczniowie poradzą sobie równie dobrze. Starsi uczniowie i gimnazjaliści natomiast obejrzeli prezentację dotyczącą bezpieczeństwa w czasie ferii i wzięli udział w dyskusji z p. Marią Ziemińską.

Życzymy wszystkim miłego wypoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Ferie w szkole

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć na ferie. Deklaracje można pobrać, wypełnić i dostarczyć do szkoły do 26 stycznia.


Ogłoszenie
Ogłoszenie1
Program


Bal Karnawałowy

 

"Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale"

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

W dniu 26.01.2018r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem odbył się bal karnawałowy. Rano na dzieci czekała wyjątkowo pięknie przystrojona przez rodziców sala. Tego dnia już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Do uroczystego poloneza ustawiły się wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerze, piraci, policjanci, rycerze, Spiderman, Batman… Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu panią Violettę Rossek ze świetlicy w Ciechocinie. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok.

/JS, MD/


 

Święto Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

Tradycyjnie, jak co roku, zaprosiliśmy do naszej szkoły kochane babcie i dziadków, dla których przygotowaliśmy specjalny program artystyczny, w którym wystąpiły wszystkie dzieci ( od przedszkola do klasy III). Były wiersze, piosenki i tańce. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku, widząc na scenie swoją wnuczkę bądź swojego wnuczka. A na koniec tego wyjątkowego dnia, dzieci wręczyły babciom i dziadkom przygotowane upominki i laurki. W trakcie występów Rada Rodziców zadbała również o kawę i słodki poczęstunek dla zaproszonych gości.

Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. ( W.G, K.R)


Wizyta Pani Zimy w przedszkolu

Wielką radość sprawiła nam wizyta Pani Zimy, która zostawiła nam przepiękną aurę i śnieg, który dzieci uwielbiają. Z tej okazji dzisiejsze przedpołudnie postanowiliśmy spędzić na szkolnym boisku. Świetną zabawą okazało się oczywiście lepienie bałwana czy też rzucanie śnieżkami do celu. Wszyscy zmęczeni zabawą na śniegu, z niewielkim rumieńcem, ale za to z olbrzymim zadowoleniem wróciliśmy do szkoły.
         INFORMACJA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo, informujemy, że dni od 27 do 29 grudnia 2017 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Dla dzieci, których rodzice pracują i nie mogą zapewnić opieki szkoła zorganizuje zajęcia opiekuńcze.

 Zwracamy się z prośbą o podjęcie decyzji dotyczącej korzystania przez Państwa dziecko z opieki świetlicowej.

Deklaracje w sprawie ewentualnego korzystania z opieki w czasie przerwy świątecznej prosimy kierować do wychowawcy klasy do dnia 22 grudnia 2017 r. z podaniem dnia i godziny.

Informujemy, że w okresie przerwy świątecznej nie będzie kursów autobusów szkolnych.

 

Ogłoszenie!

 
W związku z udziałem szkoły w projekcie ,,Stawiamy na edukację”  zapraszamy uczniów do udziału           w zajęciach dodatkowych z matematyki, języka niemieckiego i języka angielskiego. Zajęcia mają na celu rozwijanie umiejętności z podstawy programowej oraz uzupełnianie
i rozszerzanie umiejętności matematycznych oraz językowych. Zajęcia prowadzone są
w grupach od 2 do 8 osób. Są jeszcze wolne miejsca dlatego prosimy uczniów lub ich rodziców o zgłaszanie się do nauczyciela prowadzącego zajęcia lub do sekretariatu.


W związku z tym, że niektóre zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych, możliwe jest zorganizowanie przez szkołę dojazdu dzieci do domu. W sprawie dodatkowego dowozu prosimy o informację.


Proponowany harmonogram zajęć organizowanych w ramach projektu ,,Stawiamy na edukację":JASEŁKA

Tegoroczne jasełka były wyjątkowe z wielu powodów. Jednym z nich był fakt, że odbyły się - niczym spektakl teatralny - w trzech aktach. Akt pierwszy miał miejsce już w czwartek. Uczniowie klas V, VI i VII zabrali nas w podróż do Betlejem wraz z Trzema Królami i postacią śmierci o niecodziennym wizerunku (znanym skądinąd z pewnego filmu). Wysłuchaliśmy kolęd i udaliśmy się do klas w oczekiwaniu na ciąg dalszy. Akt drugi rozegrał się w piątek, uczniowie klasy IIIa i IIa zaprezentowali kolejną wersję biblijnej historii - tym razem z punktu widzenia aniołów i diabłów. Po jasełkach wysłuchaliśmy kolęd, a niektórzy odebrali nagrody i dyplomy za udział i miejsca w konkursie o tradycjach bożonarodzeniowych i konkursie "Poznajemy Parki". Tego samego dnia w Ostrowitem rozegrał się akt trzeci. Na scenie pojawił się Święty Mikołaj wraz z Elfem, którzy wręczyli naszym najmłodszym podopiecznym prezenty. Jasełkowym deserem były spotkania wigilijne w klasach z wychowawcami. Było świątecznie, nastrojowo i przepysznie. Chyba udało się nam rozpocząć świąteczny odpoczynek z sukcesem, na jaki tylko nas stać!
 

 

 

 

Pierniki w klasie II

 

Świąteczne przygotowania klasa II zaczęła od tradycji ozdabiania pierniczków. Dzięki instrukcji i pomocy pani Wiesławy Marach dzieci przepięknie przystroiły pierniki w kształcie serca.
Wycieczka na języku kaszubskim

Gwiazdka zmierza do nas wielkimi krokami, więc uczniowie naszej szkoły uczący się j. kaszubskiego uczestniczyli w warsztatach inspirowanych sztuką ludową w chojnickim muzeum. Uczestnicy zajęć, na podstawie oryginalnych, malowanych ptaszków z kolekcji muzealnej, przy pomocy farb ozdobili wyrzeźbione w drewnie modele. Warsztaty były bardzo ciekawe, a nasze ptaszki umieszczone zostaną na naszej domowej choince.Pierniczki

Dnia 20 grudnia najmłodsze dzieci naszej szkoły, przedszkolaki oraz dzieci z oddziału "0" miały nietypowe zajęcia. Pełni emocji i uśmiechu na buzi zasiedliśmy do stolików, na których dzieci miały zgromadzone, przyniesione przez siebie pierniki oraz masę kolorowych ozdób. W przemiłej atmosferze upłynęło nam przedpołudnie tworząc pachnąca świętami atmosferę .


„Poczytaj mi Mikołaju” – świąteczne czytanie.

 

Święta to magiczny czas, cudowne chwile, spotkania z najbliższymi, wspólne śpiewanie kolęd. To także czas, by poczytać ciekawe książki.

 

Tradycyjnie już przed świętami  odbyła się  akcja promująca czytelnictwo „Poczytaj mi Mikołaju”, którą przeprowadziły panie: Wiesława Ginter i Lucyna Kotlarek-Synak. Uczniowie słuchali czytanych przez nauczycieli, rodziców i koleżanek opowiadań i bajek o tematyce świątecznej.
 

 

„TANGO”  W TEATRZE

Wczorajsze popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem kontaktu z kulturą okraszonego delikatnym przedświątecznym szałem zakupowym. Uczniowie starszych klas, a w szczególności aktorzy z Teatru Profilaktycznego, udali się do Torunia do Teatru im. Wilama Horzycy na spektakl "Tango" na podstawie sztuki Sławomira Mrożka. Z relacji uczestników wiemy, że spektakl bardzo się uczniom spodobał, a sam teatr zrobił na nich niesamowite wrażenie. Tradycją w naszej szkole jest już wizyta w galerii handlowej przy okazji wyjazdu do teatru. Okres przedświąteczny to akurat świetna okazja - można było skompletować brakujące prezenty.

Wyjazd został dofinansowany przez Pełnomocnika Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, p. Adama Modrzejewskiego. W imieniu uczestników wyjazdu serdecznie dziękujemy, a w swoim własnym trochę zazdrościmy, że nie mogliśmy pojechać...

/JR/
ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Cały grudzień w Ostrowitem i Sławęcinie upłynął pod znakiem działań z zakresu wolontariatu. Nasza szkoła bierze udział w zbiórkach żywności w chojnickich sklepach. Wszystko zaczęło się od przygotowań akcji, zgłoszenia uczestników i odbioru identyfikatorów. Piątek, sobota i niedziela 1, 2 i 3 grudnia to już ciężka praca w galerii w Lipienicach. Opiekę nad naszymi wolontariuszami sprawowały panie Natalia Cupa, Ewa Rudnik i Sabina Baczyńska. Wspierali je dzielnie niezastąpieni rodzice. Udało nam się zebrać zaskakująco dużą ilość darów. Pracownicy Banku Żywności zdecydowali, że wszystko zostanie przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej szkoły. Właśnie dzisiaj, w zasadzie w przededniu Świąt Bożego Narodzenia, nietypowy Święty Mikołaj odwiedzi z paczkami te rodziny, którym taka wizyta sprawi nie tylko ogromną radość, ale też przyniesie ulgę i brak zmartwień o organizację świąt w sposób, na jaki wszystkie dzieci zasługują. Czujemy się dumni z postawy naszych uczniów. Chęć niesienia pomocy potrzebującym to bardzo cenna cecha charakteru.

Wystawa Owadów i Zwierząt Egzotycznych

 

Od samego rana w naszej szkole w Sławęcinie coś się działo... Przyjechały do nas egzotyczne owady i zwierzęta - na szczęście większość z nich przebywała w zamknięciu. Klasy IV-VII uczestniczyły w zajęciach, które przybliżyły uczniom życie niecodziennych zwierzaków. A na koniec zajęć można było nawet zakupić niektóre z prezentowanych stworzonek.,,Wśród balów i zabaw

wybierz naszą drogi przyjacielu!

Tu z pewnością roztańcujesz się do woli,

a twój bilet szkole pomoże,

więc nie trać ani minuty,

zadzwoń do nas,

zaklepuj miejsce dla siebie i swojej damy”

 

 

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem organizuje KARNAWAŁOWY BAL MASKOWY w dniu 3 lutego 2017 roku w godzinach od 20:00 – 3:00. Będzie wesoło, tanecznie i karnawałowo… Rada Rodziców gwarantuje  niepowtarzalny nastrój, muzykę do tańca, gorące napoje i inne atrakcje.

Bilety w cenie 35 zł od osoby do nabycia w sekretariacie szkoły w budynku w Ostrowitem oraz w Sławęcinie lub u p. Grażyny Biesek.

tel. 604-557-658 lub 532-720-070.Świąteczne ozdabianie pierniczków w klasie VII

 

Święta bez pierniczków to Święta stracone;) Kierując się tym przesłaniem uczniowie klasy VII postanowili zadośćuczynić tej tradycji.  W związku z tym siódmoklasiści zabrali się do dekorowania pierników. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem i zaangażowaniem, tworząc prawdziwe cudeńka. Podczas pracy było wiele radości i śmiechu. Po takim sprawdzianie umiejętności zdobienia pierniczków w domu pójdzie „jak po maśle”. Powstały prawdziwe dzieła „piernikowe”.

Pierniczki zostały już dzień wcześniej przygotowane przez mamę Cypriana (tu wielkie podziękowania za hojność wszystkim Rodzicom, którzy zakupili potrzebne produkty oraz przygotowali pierniczki).

Po skończonej pracy wszyscy z apetytem częstowali się pierniczkami.

GMINNY KONKURS WIEDZY O GMINIE CHOJNICE

8 grudnia 2017 roku odbył się IV Gminny Konkurs WIEDZY O GMINIE CHOJNICE. Uczestnikami konkursu były czteroosobowe drużyny z klas gimnazjalnych reprezentujące szkoły podstawowe z terenu naszej gminy.

Nad prawidłowością i przebiegiem wszystkich konkurencji czuwała komisja, w skład której wchodzili: p. Beata Grabowska- przedstawicielka Parku Narodowego Bory Tucholskie, p. Grażyna Jaszewska - przedstawicielka Zaborskiego Parku Krajobrazowego, p. Sebastian Matthes: przedstawiciel Lokalnej Grupy Rybackiej „Mòrénka” i Sandry Brdy oraz p. Piotr Stanke wice wójt gminy Chojnice i pani Bernadeta Zimnicka - dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty.

Konkurs wzbudzał wiele pozytywnych emocji wśród uczniów biorących udział w konkurencjach sprawdzających wiedzę geograficzno-przyrodniczej o naszym regionie oraz znajomości najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie Gminy Chojnice.

Konkurencje (test wiedzy, prezentacje multimedialne, zadania praktyczne, kalambury) w ramach przeprowadzonego konkursu miały na celu szerzenie i przekazywanie wiedzy regionalnej oraz motywowanie uczniów szkół do poznawanie wiedzy o innych sołectwach w gminie Chojnice.

Wyniki konkursu:

- I miejsce - Szkoła Podstawowa w Ostrowitem, Opiekun p. Lucyna Kotlarek-Synak

- II miejsce - Szkoła Podstawowa w Silnie, Opiekun pan Robert Kornatowski

- III miejsce - Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, Opiekun pan Ryszard Kontek

- IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Charzykowach, Opiekun pani Małgorzata Janikowska

- V miejsce - Szkoła Podstawowa w Pawłowie, Opiekun pan Mateusz Knitter

Żaden konkurs nie odbyłby się bez nagród i sponsorów. Głównymi sponsorami nagród dla uczestników konkursu byli: wójt gminy Chojnice pan dr inż. Zbigniew Szczepański, GMINNY ZESPÓŁ OŚWIATY reprezentowany przez panią mgr Bernadetę Zimnicką, Zaborski Park Krajobrazowy, Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Stowarzyszenie Wdzydzko – Charzykowska Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Sandry Brdy, Promocja Regionu Chojnickiego Sp. z o.o.

Konkurs dzięki hojności sponsorów był bogaty w nagrody, które sprawiły uczestnikom wiele radości.

Organizatorzy imprezy (Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, organizator gminnego konkursu) oraz jury gratulują uczestnikom konkursu i ich opiekunom dziękując jednocześnie wszystkim, za ogromny wkład w realizację konkursu i przyczynienie się do sukcesu organizacyjnego całej społeczności szkolnej. Liczymy na dalszą współpracę. Do zobaczenia za rok!

/AG/
Warsztaty kulinarne po Kaszubsku - pieczenie babeczek.

 

W naszej szkole  pieczenie to już tradycja. Uczniowie klasy III w ramach zajęć z języka kaszubskiego upiekli pyszne babeczki.  Pieczenie pysznych smakołyków  sprawiło młodym kucharzom  wiele radości  i uśmiechu. Samodzielnie przygotowane babeczki  w mgnieniu oka zginęły z talerza.

 
GÓRA GROSZA


Od kilku dni uczniowie klasy VII pojawiają się na moment we wszystkich klasach z sympatycznym wiaderkiem związanym ze szczytną akcją charytatywną "Góra Grosza". Drobne monety, które często traktujemy jako kłopotliwe i niewiele warte, po usypaniu dużej góry nabierają ogromnej mocy. Tegoroczna edycja tej akcji ma pomagać tym dzieciom, które wychowują się poza domem rodzinnym - w domach dziecka, czy rodzinach zastępczych. Przejrzyjmy więc nasze kieszenie, wiaderko czeka!

/JR/
WYWIADÓWKA

 

Jesteśmy już po spotkaniu z rodzicami. Mamy nadzieję, że wszyscy wyszli od nas zadowoleni. Bardzo się o to w szkole postaraliśmy. Uczniowie z koła teatralnego przedstawili spektakl profilaktyczny, zorganizowaliśmy kiermasz ozdób świątecznych i pysznych domowych ciast. Zaprosiliśmy nawet policjantów, aby wyjaśnili rodzicom najbardziej palące kwestie. Bardzo nam było miło was gościć, drodzy rodzice i opiekunowie. Zaglądajcie do nas częściej.

/JR/


 

LEKCJA MATEMATYKI INACZEJ

W poniedziałek  4 grudnia 2017 r. uczniowie klas  IV, V, oraz VI gościli na lekcji matematyki  panie, które pracują w Urzędzie Statystycznym w Chojnicach. W czasie lekcji pani Iwona Cherek  uświadomiła uczniom jak ważne jest opanowanie umiejętności matematycznych i ich wykorzystywanie w pracy . Uczniowie wykonywali zadania związane z  tematyką odczytywanie danych statystycznych. Mogli zawsze liczyć na pomoc i wsparcie pani Iwony. Z zadaniami radzili sobie bardzo dobrze i pracowali z zapałem. Zajęcia upłynęły szybko a uczniowie byli zachwyceni sposobem w jaki można zdobyć wiadomości. Była to niecodzienna lekcja matematyki, która dostarczyła uczniom wiele radości.

 

MIKOŁAJKI


A więc nadszedł ten długo wyczekiwany dzień… Buty wyczyszczone w oczekiwaniu na prezenty, na parapetach ciasteczka i szklanka mleka dla Mikołaja. W szkole nie mogło być inaczej, Mikołajki, to Mikołajki!

Najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ostrowitem z niecierpliwością oczekiwały na przybycie św. Mikołaja. Dzień rozpoczęliśmy sportowymi zmaganiami w różnorodnych konkurencjach takich jak: „Pakowanie prezentów”, "Wyścigi reniferów", „Przejście przez komin". Wszyscy uczestnicy z radością podchodzili do kolejnych wyzwań zdobywając punkty dla swojej drużyny. Oprócz zmagań sportowych dzieci uczestniczyły w zabawach i tańcach. Uświetnieniem zmagań sportowych była wizyta wyczekiwanego Świętego Mikołaja, który przywiózł ze sobą wielki wór pełen słodkich prezentów dla grzecznych dzieci. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem.

W Sławęcinie też pojawił się sympatyczny Mikołaj z uroczą asystentką bardzo przypominającą jedną z mam i obdarzył wszystkich uczniów słodkim upominkiem. Okres świąteczny już w pełni!
/WG, JR/
ANDRZEJKI

Andrzejki są nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale także skarbnicą wiedzy na temat tradycji i obrzędów ludowych. 30 listopada br. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I - III oraz uczniowie uczący się języka kaszubskiego w klasach IV - VI naszej szkoły przeżyły wspaniały pełen wrażeń dzień, w którym doskonale się bawiły przy dźwiękach znanych przebojów oraz wróżąc sobie przyszłość. Serdecznie dziękujemy pani Adrianie Stachowiak za zaangażowanie w przygotowanie imprezy, a rodzicom za poczęstunek.


Bądź widoczny po zmroku

Wcale nie jest to jakaś zorganizowana, wymuszona akcja... Z własnej, nieprzymuszonej woli i troski o bezpieczeństwo naszych podopiecznych zebraliśmy się dziś wszyscy na holu, aby przypomnieć sobie o tym, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. Każdy uczeń otrzymał dwa odblaskowe breloczki do przyczepienia do plecaka. Drodzy rodzice, przypilnujcie tego...

/JR/ 

PROFILAKTYKA

W ramach profilaktyki przemocy i agresji nasi uczniowie uczestniczą w przeróżnych zajęciach. Dzisiaj gościmy panią Katarzynę Krzyżewską, która prowadzi wśród starszych uczniów zajęcia w ramach edukacji seksualnej. Uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali także prezentację i krótką prelekcję na temat szkodliwego wpływu alkoholu.

 

 

Dzielimy dary

Jak wszyscy pewnie wiedzą, nasza szkoła jest jedną z wielu szkół w województwie pomorskim zakwalifikowanych jako szkoły wymagające pomocy w związku z sierpniową nawałnicą. Kto śledzi nasze aktualności pewnie ma też świadomość, że staramy się na bieżąco informować Państwa o płynącej z różnych stron pomocy.
Dzisiaj wszystkie klasy zostały obdarowane paczkami, choć do Mikołajek jeszcze trochę czasu zostało. Pani dyrektor podzieliła dużą część darów i przekazała je wychowawcom i ich klasom. Co w paczkach? Różności: zeszyty, długopisy, farby i inne szkolne akcesoria. Znajdzie się też coś na osłodę... O pozostałych darach i ich zastosowaniu w szkole będziemy informowali Państwa na bieżąco. A dla darczyńców nasi uczniowie przygotowali urocze laurki z podziękowaniami.

Profilaktyka

W ramach profilaktyki przemocy i agresji nasi uczniowie uczestniczą w przeróżnych zajęciach. Dzisiaj gościmy panią Katarzynę Krzyżewską, która prowadzi wśród starszych uczniów zajęcia w ramach edukacji seksualnej. Uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali także prezentację i krótką prelekcję na temat szkodliwego wpływu alkoholu.

Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. Misie są powiernikami dziecięcych tajemnic, rozśmieszają i pocieszają, a także pomagają zasypiać. Im starszy miś, tym zna więcej tajemnic. 25 listopada to dzień, kiedy wszystkie misie obchodzą swoje urodziny.

W przeddzień, czyli dzisiaj 24 XI, obchodziliśmy również to święto w naszej szkole. Otwarcie imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia zapoczątkowała zabawa przy muzyce. Nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz zagadek związanych z misiami i niedźwiedziami. Dzieci bez problemu znały odpowiedzi na pytania. Następnie spotkaliśmy się w jednej z sal, by obejrzeć prezentację dotyczącą historii powstania tejże zabawki. Zwieńczeniem naszej imprezy, było „małe co nieco” dla dzieci, czyli słodkości przygotowane przez nasze misie. Każdy z uczestników otrzymał również pamiątkowy dyplom. Uroczystość z okazji Pluszowego Misia wywołała wiele pozytywnych emocji.
MATEMATYCZNY KONKURS KURATORYJNY

 

W dniu 23.11.17 uczniowie  z klasy II A, II B, III A wzięli udział w matematycznym konkursie kuratoryjnym – etap szkolny. Z zadaniami o podwyższonym stopniu trudności zmagało się 14 gimnazjalistów. Ostatecznie wynik najwyższy osiągnęła Dominika Lella- 57% punktów możliwych do zdobycia. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu , za udział.
Dzień Życzliwości

21 listopada odbywa się co roku w naszej szkole happening z okazji Światowego Dnia Życzliwości. W tym roku wszyscy zostali poproszeni o uwzględnienie koloru żółtego w swojej garderobie, a na pierwszych lekcjach odbyło się głosowanie. Uczniowie wybierali najbardziej życzliwą osobę ze swojej klasy, najbardziej życzliwego nauczyciela i pracownika szkoły. Spotkaliśmy się na holu w celu wręczenia medali i złożenia gratulacji najbardziej życzliwym osobom w naszej szkole:

Klasa IV - Martyna Drogosz

Klasa V - Wiktoria Konkolewska

Klasa VI - Wiktoria Bruska

Klasa VII - Wiktoria Durejko

Klasa IIa - Emilia Zientara

Klasa IIb - Gabriela Grugel

Klasa IIIa - Dominika Lella

Klasa IIIb - Martyna Kujaszewska

Pracownik szkoły: p. Tadeusz Sikora

Nauczyciel: p. Jacek Rozmarynowski

 

Przy okazji Światowego Dnia Życzliwości uczniowie klasy IIa zorganizowali wraz z Samorządem Uczniowskim zabawę integracyjną dla klas gimnazjalnych i klasy siódmej. Ważną częścią tego spotkania było przyjęcie młodszych uczniów w poczet 'doświadczonych wyjadaczy' poprzez przejście swego rodzaju chrztu bojowego. Drugoklasiści przygotowali dla siódmoklasistów szereg zadań i wyzwań związanych z funkcjonowaniem w szkole. Wszak tor przeszkód, pompki z plecakiem i magiczna mikstura to szkolna codzienność... Zabawa była przednia, a więzy przyjaźni się zacieśniły. Na koniec zmagań wszyscy uczestnicy zabawy mogli potańczyć i pośpiewać w trakcie dyskoteki. Integracja się dokonała...

           

  Święto Szkoły

19 listopada to bardzo ważny dzień w naszej szkole. Obchodzimy wtedy Święto Szkoły związane zarówno z powstaniem szkoły, jak i nadaniem jej imienia. W tym roku Szkoła Podstawowa w Ostrowitem obchodzi swoje 114 urodziny. Mija także 14 lat od kiedy jej patronką jest Maria Konopnicka. Przez cały tydzień odczuwalnie towarzyszyła nam ona w szkole - chyba nawet bardziej niż zwykle. Zorganizowano wystawy ukazujące twórczość naszej patronki, oraz konkursy recytatorski i plastyczny, które cieszyły się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. W tym roku uroczystość ta nabrała nowego wymiaru i jeszcze większego znaczenia, ponieważ ten dzień był również bardzo wyjątkowy dla uczniów klasy pierwszej oraz przedszkolaków.

W szkole w Ostrowitem uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu szkoły. Przy pięknej dekoracji przedszkolaki, a następnie uczniowie klasy pierwszej przedstawili krótki program artystyczno-muzyczny. Na początku pani dyrektor Barbara Markowska pasowała na uczniów młodsze dzieci. Natomiast przed sztandarem szkoły pierwszaki ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, a następnie pani dyrektor dokonała również symbolicznego pasowania pierwszaków na uczniów. Nie zabrakło również życzeń od starszych kolegów i koleżanek, a także prezentów. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie przedszkolakom i pierwszakom w pamięci. Miejmy nadzieję, że składane przez nich słowa ślubowania będą cennym drogowskazem na wszystkie lata szkolne.

W Sławęcinie starsi uczniowie zebrali się na holu wraz z nauczycielami, dyrekcją i zaproszonymi gośćmi: panią Bożeną Wilk - sołtysem Ostrowitego, panią Grażyną Biesek - przewodniczącą Rady Rodziców i panem Kazimierzem Sikorą - sołtysem Sławęcina. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu szkoły w towarzystwie sztandaru szkoły. Wszyscy obejrzeli z zainteresowaniem program artystyczny, na który składały się utwory Marii Konopnickiej "Stefek Burczymucha" i "Muchy Samochwały", a także wybrane piosenki. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Barbara Markowska gratulując młodym artystom udanego występu. Pani dyrektor przypomniała też, że oba budynki naszej szkoły są najstarszymi szkołami w gminie Chojnice - szkoła w Ostrowitem liczy sobie 114 lat, a szkoła w Sławęcinie 106. Wręczone zostały także nagrody i dyplomy w konkursie plastycznym związanym z twórczością Marii Konopnickiej. Naszej szkole życzymy dwustu lat!
Projekt „Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość”

Prawda to powszechnie wiadoma, że lepiej dmuchać na zimne. Wszyscy pewnie zgodzą się też ze stwierdzeniem, że w kwestiach bezpieczeństwa nigdy nie można mówić o przesadzie. O szkole mówi się często, że jest dla uczniów drugim domem. Staramy się więc z całych sił, aby ten dom był miejscem bezpiecznym. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie ostatnimi czasy. Dzisiejsze popołudnie wszyscy pracownicy szkoły spędzili na szkoleniu "Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość" w ramach programu rządowego "Bezpieczna+". Spotkanie było bardzo owocne, a jego efekty będą miały wymierny wpływ na funkcjonowanie uczniów w szkole.
Powiatowe Zawody Tenisa Stołowego

9 listopada w Konarzynach odbył się powiatowy etap Zawodów Tenisa Stołowego. Nasze uczennice pojechały z panią Natalią Cupą i wróciły z miejscem na podium. Dziewczęta zajęły III miejsce. Gratulujemy!
Święto Niepodległości

 

Dnia 10 listopada 2017 r. w obu naszych szkołach odbył się uroczysty apel z okazji święta 11 listopada, zwanego Świętem Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.
Podczas apelu w Ostrowitem została przybliżona dzieciom historia naszego kraju - czasu, kiedy to Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Następnie dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały przygotowane prezentacje. Szczególną uwagę zwrócono na symbole narodowe (hymn narodowy, godło oraz flaga) oraz ich znaczenie.
W Sławęcinie uczniowie klasy IIIa przedstawili apel przypominający najważniejsze wydarzenia niepodległościowe w historii naszego kraju.
Obchodząc Święto Niepodległości dajemy wyraz pamięci tym, dzięki którym dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce.

XVII Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną

W piątek, 10 listopada w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbył się festiwal patriotyczny "Cześć Polskiej Ziemi". Dwa nasze zespoły wokalne prowadzone przez panie Marię Ziemińską, Mariolę Duziak i Wiesławę Ginter: "Balbinki" i "Stokrotki" nie tylko wzięły w nim udział, ale także zajęły wysokie, bo II i III miejsca.

"Stokrotki" to uczniowie starszych klas: Klaudia Trzcińska, Wiktoria Bruska, Julia Dalke, Kacper Grzonkowski, Sabina Ignakowska, Bartosz Jutrzenka Trzebiatowski, Aleksandra Knyba, Mateusz Kuczkowski, Kornelia Sala. Wykonali utwór pt: "Polskie Skrzydła" i zajęli II miejsce.

"Balbinki" to młodsze uczennice: Maja Czaplewska, Marta Gańcza, Lena Grzonkowska, Klaudia Krystoszek, Rozalia Prondzińska. Zaśpiewały nasz Hymn Szkoły na tyle dobrze, że zajęły III miejsce.

Gratulujemy zarówno uzdolnionym młodym artystom, jak i pani Marylce, pani Marioli i pani Wiesi!

 


Konkursy z Języka Niemieckiego i Historii

 

Uczniowie  z klas II i III wzięli udział w szkolnych etapach Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego  i Historii dla uczniów gimnazjów i oddziałów gimnazjalnych województwa pomorskiego, które odbyły się 31.10.2017 r. i 3 listopada 2017r.

 

Test z języka niemieckiego składał się z sześciu zadań obejmujących rozumienie tekstu czytanego, znajomość słownictwa, gramatyki, zadania z zakresu reagowania językowego i realioznawstwa krajów niemieckojęzycznych. Maksymalnie można było zdobyć 70 pkt., a 49 pkt. (70%) uprawniało uczestnika do przejścia do etapu rejonowego.

 Uczestnicy konkursu z języka niemieckiego:

 

 1. Morawski Michał (IIa)
 2. Wołowicz Katarzyna (IIa)
 3. Zagrabińska Oliwia (IIa)
 4. Zientara Emilia (IIa)
 5. Bukowski Rafał (IIIb)
 6. Kujaszewska Martyna (IIIb)
 7. Kupisz Paweł (IIIb)
 8. Stachowicz Patrycja (IIIb)

 

Uczniowie przystępujący do pracy z testem musieli się wykazać ogromna wiedzą historyczną, rozwiązując 15 zdań. Maksymalnie można było zdobyć 40 pkt.

 

Uczestnicy konkursu z historii:

 1. Kujaszewska Martyna (IIIb)
 2. Bukowski Rafał (IIIb)
 3. Lella Dominika (IIIa)
 4. Szczech Izabela (IIIb)
 5. Grugel Gabriela (IIb)
 6. Korba Filip (IIb)

 


Klasa II b smacznie gotuje !!!

 

02.11.2017r. uczniowie klasy IIB w ramach zajęć technicznych uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Zajęcia praktyczne poprzedzone były teorią dotyczącą układania jadłospisów, wartością kaloryczną produktów, zasadami określania prawidłowej diety nastolatka, szczegółowym przygotowaniem przepisów i podziałem ról w grupach. Dzięki temu uczniowie byli doskonale przygotowani do zajęć. Zadaniem każdej z grup było przygotowanie smacznej potrawy lub deseru. Uczniowie podzielili się na następujące grupy i wykonali takie oto dania:

1. Jacek Adamczyk, Filip Korba, Paweł Dziędziela – blok czekoladowy.

2. Bartosz Pacek, Dominik Legin, Fabian Cygan – sałatka gyros.

3. Klaudia Czapiewska, Gabriela Grugel, Nina Rynka, Kamila Wincenciak, Seweryn Cupa– naleśniki czekoladowe z bitą śmietaną i bananami.

4. Filip Korba, Damian Selonka, Piotr Szerechan, Dominik Adamczyk– tortilla z kurczakiem i sałatka ze świeżych warzyw.

Przygotowane przez uczniów potrawy były bardzo smaczne, a uczniowie byli z nich bardzo dumni. Poczęstowali kolegów i koleżanki z klasy, a także grono nauczycielskie, którym to potrawy bardzo zasmakowały i prosili uczniów o przepisy.

Nad przygotowaniem potraw czuwała pani Aneta Golimowska – Kobus, pani Agnieszka Sędziak, oraz pan Tadeusz Sikora – któremu za wielką pomoc i wsparcie bardzo dziękujemy, a także nie możemy doczekać się kolejnych zajęć z cyklu gotowanie w praktyce.

 

„Stop agresji i przemocy”

 

W ramach realizacji szkolnego programu przeciwdziałania agresji i przemocy klasa II b wzięła udział w zajęciach wychowawczo-profilaktycznych pod hasłem: „Stop agresji i przemocy”. Uczniowie pracowali w czterech grupach pod kierunkiem wychowawcy.

Celem zajęć było rozpoznawanie i nazywanie zachowań agresywnych, stworzenie „portretu” ofiary przemocy, nazwanie konsekwencji wynikających z zachowań o charakterze przemocy, wspólne wypracowanie sposobów przeciwdziałania agresji w szkole i poza nią, sformułowanie wniosków końcowych, podsumowujących zajęcia. Wnioski uczniów klasy II b po przeprowadzonych zajęciach: „Systematyczna praca nad eliminowaniem zachowań agresywnych i przemocy w szkole i poza nią pozwoli zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród uczniów, sprawi, że nie będziemy obojętni na tego typu zachowania i nauczymy się wspólnie reagować na przemoc i agresję”.

 

 Pożegnanie pana Bartka


Trochę smutny dzień nastąpił w naszej szkole... Opuszcza nas pan Bartłomiej Lonski. Młodsi uczniowie mieli tylko dwa miesiące, aby poznać, polubić i docenić sympatycznego wuefistę. Gimnazjaliści jednak znacznie dłużej "współpracowali" z panem Lonskim i dzisiaj wszyscy dali wyraz, jak owocna była to współpraca. Na długiej przerwie zebraliśmy się wszyscy na holu, aby wspólnie okazać panu Bartkowi, jak miło było nam razem pracować i jak bardzo będziemy tęsknili. Pojawiła się gigantyczna laurka z mistrzowskim poematem i podpisami wszystkich uczniów, były upominki od uczniów i pracowników szkoły, a nawet medal...

Panie Bartku, przykro nam, że nas Pan opuszcza, ale z całego serca życzymy panu powodzenia w innej szkole i liczymy na to, że jeszcze się wiele razy spotkamy!

 


Dary z Kuratorium

 

Kilka dni temu nasza szkoła gościła panie z Kuratorium Oświaty. Instytucja ta także nie pozostała obojętna na losy uczniów dotkniętych sierpniową nawałnicą. Chojnicki Zespół Wizytatorów Kuratorium Oświaty w Gdańsku obdarował naszych uczniów pomocami i przyborami szkolnymi. Przydadzą się bardzo! Dziękujemy paniom wizytatorkom!

 

Aquapark i mecz


21 października w sobotnie popołudnie nasi uczniowie wraz z opiekunami: panią Gabrielą Kosiedowską, panią Wiesławą Ginter i panem Bartłomiejem Lonskim wyruszyli na wycieczkę do Redy do Aquaparku. Można było popływać jak i pozjeżdżać na pontonach, czy odpocząć w wulkanie (jacuzzi). Zabawa była przednia. Tuż po basenie udaliśmy się na stadion w Gdańsku na mecz Ekstraklasy (Lechia - Lech) na którym zobaczyliśmy świetne piłkarskie widowisko. Mecz zakończył się wynikiem 3-3.


Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego

 

Uczniowie naszej szkoły wyjechali dzisiaj z panią Natalią Cupą do Nowej Cerkwi na Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego. Poziom był bardzo wysoki, uczestników wielu, a konkurencja zawzięta. Przy okazji była też dobra zabawa i miłe towarzystwo kolegów i koleżanek z całej gminy. Nasi uczniowie zajęli następujące pozycje:

- w kategorii dziewcząt SP - I miejsce

- w kategorii chłopców SP - II miejsce

- w kategorii dziewcząt Gim. - II miejsce

- w kategorii chłopców Gim. - II miejsce

W ogólnej klasyfikacji dziewczęta z SP Ostrowite zakwalifikowały się do etapu powiatowego zawodów, który odbędzie się 9 listopada w Konarzynach.

Gratulujemy!
Akcja Szkoła - Szkole

Tym razem naszych młodszych uczniów w Ostrowitem odwiedzili goście ze Zblewa. Nie przybyli z pustymi rękami, dzięki hojności zblewskiej społeczności szkolnej nasi uczniowie zostali obdarowani nie tylko przyborami szkolnymi, ale także zabawkami. Takie akcje dowodzą, że ludzie dobrego serca są wszędzie, a nasza szkoła ma wielu przyjaciół. W imieniu maluchów serdecznie dziękujemy!
Apel papieski

 

Z minimalnym poślizgiem nasi uczniowie uczcili dzisiaj Dzień Papieski. Dziewczęta i chłopcy z klas IIIa i IIa gimnazjum przygotowali dla swoich kolegów i nauczycieli montaż słowno-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II. Nad przygotowaniem uczniów pieczę sprawowały panie Arleta Bartos i Sabina Baczyńska. Dzisiejszy apel był też ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego, którego tematem był wizerunek Papieża Polaka. Przy okazji pani Gabriela Kosiedowska ogłosiła wyniki organizowanego wraz z panią Dorotą Żychską konkursu matematycznego związanego ze Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z apelu na Facebooku.
OGŁOSZENIE

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrowitem informuje, iż w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły od 1 września 2017 r. sekretariat szkoły czynny będzie w następujących godzinach:

- budynek szkoły w Ostrowitem: od godz. 7.00 do godz. 9.00

- budynek szkoły w Sławęcinie: od godz. 9.15 do godz. 15.00

 

Telefony kontaktowe:

- dyrektor szkoły: 692 490 616

- wicedyrektor: 606 672 395

- tel. stacjonarny budynek szkoły w Ostrowitem: 52 3987424

- tel. stacjonarny budynek szkoły w Sławęcinie: 52 3987193

- tel. komórkowy sekretariatu: 604 557 658

Dzień Edukacji Narodowej

 

Dopiero co spotykaliśmy się po raz pierwszy na rozpoczęciu roku szkolnego, jakby wczoraj wszyscy uczniowie stali razem na holu i witali się z nowymi wyzwaniami, a już połowa października za nami i nadeszło święto wszystkich związanych z oświatą - Dzień Edukacji Narodowej.

W piątek, trzynastego... brzmi jak początek upiornej historii... Lecz ta historia jest zupełnie inna - miła i optymistyczna. Zaczyna się i kończy piosenką - a takie historie są najlepsze. Uczniowie naszej szkoły jak zwykle stanęli na wysokości zadania.

Dzień Edukacji Narodowej, jak wszystkie uroczystości w naszej szkole, odbywał się w obu budynkach szkolnych. Rano najmłodsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod czujnym okiem swoich wychowawców w Ostrowitem, złożyli wszystkim pracownikom życzenia i wręczyli symboliczne kwiatki, a także otrzymali dyplomy w organizowanym konkursie jesiennym. Ze swej strony życzenia złożyły także przedstawicielki Rady Rodziców, panie Grażyna Biesek i Sabina Berent. Przed południem podobna uroczystość odbyła się w Sławęcinie. Starsi uczniowie wraz z gimnazjalistami zaprezentowali kilka piosenek i program artystyczny. Swoją obecnością i serdecznymi życzeniami uroczystość uświetnili zaproszeni goście: pani Bożena Wilk - sołtys Ostrowitego, pan Kazimierz Sikora - sołtys Sławęcina, a także ponownie panie Grażyna Biesek i Sabina Berent z Rady Rodziców. Były miłe słowa, piękne kwiaty i serdeczne uściski. W starych murach sławęcińskiej szkoły przyjemnie było znowu po latach usłyszeć śpiew młodszych dzieci... W imieniu wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej w Ostrowitem składamy jeszcze raz serdeczne podziękowania.

 

 

 

 

Dnia 13 października uczniowie klasy II i III przygotowali krótki program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
         Jesienne dekoracje

Samorząd klasy III ogłosił konkurs „Jesienne dekoracje” wykonaną z darów ogrodu, pola, i lasu. Łącznie wpłynęły 34 prace. Wszystkie piękne i oryginalne. Trudno było wybrać najładniejszą, więc wszystkie zostały nagrodzone.
   
                             PODZIĘKOWANIE
  

                   Wdzięczność trudno jest ubrać w słowa…

             wtedy proste- ,,dziękujemy"- zawiera wszystko

                         co chcemy wyrazić!..

 

Społeczność Szkoły Podstawowej  w Ostrowitem  składa podziękowanie dla dzieci,  dyrekcji, nauczycieli i rodziców z Zespołu Szkól Ogólnokształcących nr 6  z Gdyni, którzy zorganizowali akcję zbiórki darów dla placówki. Dary otrzymaliśmy 5 października 2017r. Dziękujemy.
XXV Jesienny Bieg Ekologiczny

 

Jak co roku, na początku października odbyły się Jesienne Biegi Ekologiczne w Swornychgaciach. Była to już XXV  - Jubileuszowa Edycja, tych prestiżowych w gminie zawodów, gdzie uczniowie rywalizowali na dystansach odpowiednich dla swojej kategorii wiekowej. Głównym celem oprócz oczywiście wyłonienia mistrzów poszczególnych biegów , było popularyzacja masowego biegania wśród młodzieży szkolnej jak również propagowanie czynnego wypoczynku i zachęcenie uczniów do wyjścia z domu w weekend i możliwości rywalizacji z rówieśnikami z całej gminy Chojnice. Po biegu uczestnicy mogli skorzystać z ciepłego posiłku, a także relaksować się na dmuchanych zamkach, czy bujanej łodzi. Zaskoczeniem wszystkich było losowanie numerów startowych zawodników, którzy otrzymywali nagrode w postaci dużej torby sportowej. Zmęczeni, z medalami na piersi, zadowoleni wróciliśmy do domów.DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 5

 

29 września2017r. dziewczyny z klasy V złożyły życzenia swoim kolegom z okazji Dnia Chłopaka. Do życzeń dołączyły drobne słodkości .

Światowe Dni Tabliczki Mnożenia 2017

 

Nasza szkoła uczestniczyła w akcji VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu  29 września 2017 r. pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

 Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie z klas IV- VII, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości..

 Program:

25-28.09.2017. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia – w domu, w szkole.

29.09.2017. Egzaminy z tabliczki mnożenia:

* Uczeń wybierał los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.

 * Jeżeli uczeń podał wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).

 Uczniowie z gimnazjum zostali egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia młodszych kolegów. Po podsumowaniu wyników zostali wyłonieni eksperci. 

 Odbył się także konkurs z MATZOO, gdzie On-line dzieci z klasy IV wypełniły test na czas. 

 Światowy Dzień Przedszkolaka

 

W miniony piętek, 29 września świętowaliśmy Światowy Dzień Przedszkolaka. Dla naszych przedszkolaków był to bardzo wyjątkowy dzień. Rozpoczął się on od nauki i odśpiewania "Hymnu Przedszkolaka", a następnie przy dźwiękach muzyki rozpoczęła się zabawa. Nie zabrakło konkursów i zabaw, w których dzieci bardzo chętnie brały udział. Po wspólnej zabawie przedszkolaki delektowały się słodkościami przygotowanym przez ich rodziców. W nagrodę na uśmiech i super zabawę przedszkolaki otrzymały odznaki "Super Przedszkolaka".


          Zawody sportowe

 

Dnia 27.09.2017 r.  o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Ogorzelinach odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w Halowej piłce nożnej szkół wiejskich. Udział w zawodach pod opieką p. Natalii Cupa brali uczniowie klasy IV- Jakub Grugel, Jakub Makarowicz, kl. V- Paweł Ignakowski, Natan Kaszuba, Mikołaj Warsinski oraz kl. VI- Mateusz Grugel, Mateusz Kuczkowski.

 I miejsce zajęła reprezentacja szkoły w Lichnowach

II miejsce zajęła reprezentacja szkoły w Charzykowach

III miejsce dla Szkoły Podstawowej w Ogorzelinach

IV miejsce dla Szkoły Podstawowej w Pawłowie

V miejsce dla Szkoły Podstawowej w Ostrowitem


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

         
                        

Święto już na stałe wpisało się w jesienny kalendarz uroczystości szkolnych oraz spotkań integracyjnych naszej szkoły.

W kolejny jesienny dzień, 29 września 2017 roku, uczniowie klas 0 – III z wychowawcami i rodzicami wyruszyli do Świetlicy Wiejskiej w Ciechocinie, aby uczestniczyć w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka. Spotkanie to było okazją nie tylko do rozpalenia ogniska i upieczenia ziemniaków, ale także do wspólnej zabawy, integracji i rywalizacji w konkursach sportowych, w których ziemniaki stanowiły motyw przewodni.     

Integrację najmłodszej społeczności szkolnej rozpoczęliśmy od konkursu wiedzy przyrodniczej. Potem wszyscy wyruszyli na jesienny spacer do pobliskiego lasu po dary jesieni. W tym czasie rodzice rozpalili ognisko i przystąpili do pieczenia ziemniaków. Po konkurencjach sportowych i zmaganiach na siłowni na placu zabaw nadszedł czas na poczęstunek. Pyszne, ciepłe ziemniaki zarumieniły buzie naszych najmłodszych uczniów. Kolejną atrakcją były odwiedziny pani wicedyrektor Anny Gorzyńskiej z życzeniami z okazji Dnia Chłopaka i słodkimi upominkami. Dobrej zabawie towarzyszyły piękna pogoda i dobre humory.

Pragniemy szczególnie podziękować pani ze Świetlicy Wiejskiej w Ciechocinie, Wioletcie Rossek, przewodniczącej Rady Rodziców, pani Grażynie Biesek  i rodzicom za pomoc i współpracę w organizacji uroczystości, a wszystkim pozostałym uczestnikom za przybycie i dobrą zabawę.

 
          


                   Wycieczka rowerowa

Dnia 28.09.2017 r. odbyła się szkolna wycieczka rowerowa, którą zorganizowały: p. Izabela Landowska – wychowawczyni klasy II b oraz p. Natalia Cupa – wychowawczyni klasy II a, opiekę nad uczniami sprawowała również p. Dorota Żychska.

O godz. 7.00 grupa uczniów z klasy II b i II a wyruszyła spod szkoły. Trasa wycieczki prowadziła przez Chojnice do Charzyków. Uczniowie przemieszczali się nowo ukończoną trasą rowerową ze Sławęcina do Lichnów.

Pierwszy przystanek miał miejsce w Parku Tysiąclecia, gdzie uczniowie mieli okazję poćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu oraz posilić się i zrelaksować przed dalszą podróżą.

Kolejnym punktem programu była wizyta w muzeum etnograficzno-historycznym w Bramie Człuchowskiej. Na szczególną uwagę zasługiwała tutaj wystawa fotografii „Rowerem przez Afrykę” Kazimierza Nowaka (1931-1936).

Po powrocie do Parku Tysiąclecia grupa rowerzystów kontynuowała swoją podróż w kierunku Charzyków.

W Charzykowach czekała na uczniów kolejna atrakcja: rejs statkiem pirackim „TUR” po jeziorze, opowieści na temat miejscowości i samego jeziora.

Zrelaksowani, zadowoleni i pełni wrażeń z przejażdżki statkiem uczniowie wzięli udział w zajęciach dydaktycznych na świeżym powietrzu.

Grupa językowo-matematyczna pod opieką p. I. Landowskiej i p. D. Żychskiej utrwalała liczebniki rozwiązując działania matematyczne i tłumacząc je na j. niemiecki.

Elementy krajobrazu oraz rzeczy niezbędne rowerzyście również znalazły swoje zastosowanie w nauce języka i posłużyły do utrwalenia zdań porównawczych i trybu rozkazującego

Grupa sportowa pod opieką p. N. Cupa rozegrała mecz siatkówki na plaży.

Z Charzyków grupa rowerzystów pojechała posilić się do restauracji McDonald’s.

Po pokonaniu 36-kilometrowej trasy uczniowie dotarli do domów.


Nasza szkoła  przystąpiła do programu „Wzorowa Łazienka” – jest to 4. edycja programu.

 

Celem akcji jest poprawa warunków sanitarnych w szkolnych łazienkach oraz edukacja uczniów w zakresie właściwego dbania o higienę.

 GŁÓWNĄ NAGRODĄ dla 3 pierwszych szkół jest REMONT SZKOLNEJ ŁAZIENKI. Pozostałe szkoły biorące udział otrzymują roczny zapas Domestosów.

Program polega na codziennym głosowaniu na galerię szkoły.

Należy wejść na stronę wzorowa łazienka  i wpisać nazwę miejscowości Ostrowite, następnie wybrać galerię szkoły  (Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej , ul. Szkolna 3, 89-620 Chojnice) i kliknąć ODDAJ GŁOS. Wpisz swój adres e –mailowy, zaakceptuj regulamin i kliknij wyślij. Następnie wejdź na swoją pocztę otwórz wiadomość od wzorowa łazienka  i wpisz kod z obrazka klikając w poniższy we wiadomości. Po poprawnym oddaniu głosu wyświetli się komunikat DZIĘKUJEMY ZA ODDANIE GŁOSU!

UWAGA!

Z jednego adresu e-mailowego można głosować 1 raz.

Kto posiada pocztę o2 może oddać 4 głosy dziennie, wpisując

Swój login@o2.pl, login@go2.pl, login@tlen.pl, login@prokonto.pl,

https://www.wzorowalazienka.pl/galeria/8882


       Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     


Uczniowie klas od "0" do III szkoły podstawowej wysłuchały głośnego czytania w wykonaniu dzieci z klasy III oraz nauczycieli: p. Wiesławy Ginter, która przeczytała opowiadanie w języku kaszubskim i bibliotekarza p. Lucyny Kotlarek - Synak - odczytała bajkę o wozie strażackim pt. "Bajki dla chłopców".

 

29 września, z inicjatywy pań Lucyny Kotlarek-Synak i Ewy Rudnik, nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji pod nazwą  Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione na wniosek Polskiej Izby Książki w 2001 roku i skierowane było przede wszystkim do dzieci. Sama data nawiązuje do urodzin Janiny Porazińskiej, znanej autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W tym dniu ambasadorzy tejże inicjatywy, czyli uczniowie klas VI SP oraz II i III G, na drugiej godzinie lekcyjnej czytali w klasach swoim rówieśnikom wybrane przez siebie utwory. Akcja, mająca na celu stymulowanie rozwoju, wzbogacenie słownictwa i pobudzenie wyobraźni, spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony uczniów i nauczycieli. 

26 września dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy ”0”  zorganizowaliśmy "Czytanie na dywanie". Czytaliśmy bajki dla najmłodszych „Kopciuszek”, przygody „Martynki” oraz wiersze o zwierzętach. 
     Pomoc poszkodowanym w nawałnicy 

      od szkoły z Pruszcza Gdańskiego


          Akcja Szkoła Szkole!!!

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, Dzieciom, Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu ze Szkoły   Podstawowej nr 3 im. Jana Matejki z Pruszcza Gdańskiego za wielkie serce i okazaną pomoc.

Otrzymaliśmy  mnóstwo przyborów szkolonych, gier i zabawek. Bardzo dziękujemy !!!

Sprzątanie Świata -  No i posprzątane...

 

Ostatnie dni obfitują w wydarzenia w naszej szkole. To dobrze, jak coś się dzieje, prawda? Wczoraj kolejny już raz wzięliśmy udział w akcji Sprzątanie Świata. Nasza szkoła jest mała, a świat bardzo duży, dlatego skupiliśmy się na najbliższych okolicach i uczniowie wyposażeni w sprzęt bojowy w postaci worków i rękawic ochronnych wyruszyli w teren w towarzystwie swoich nauczycieli.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Zgodnie z zasadami, instrukcjami i zdrowym rozsądkiem nasza szkolna komisja wyborcza przeprowadziła dzisiaj wybory do Samorządu Uczniowskiego. Komisja uszanowała wyborców i nie kazała im nigdzie chodzić - sama przyszła do każdej klasy, zebrała głosy, przeliczyła je skrupulatnie i ogłosiła wyniki. Przewodniczącą samorządu została Gabriela Grugel z kl. IIb G, zastępcą Elwira Byrda z kl. IIIb G, a skarbnikiem Zuzanna Maksimczyk z kl. IIIa G.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
          Uroczystość rozpoczęcia

          roku szkolnego 2017/2018


Pierwsza uroczystość w zreformowanej szkole już za nami. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści zebrali się dzisiaj w Sławęcinie i spotkali się po raz pierwszy w takim gronie. Część oficjalną swoją obecnością uświetnił radny Rady Gminy Chojnice i sołtys Sławęcina, p. Kazimierz Sikora, a uczniów i pracowników szkoły powitała pani dyrektor Barbara Markowska wraz z panią Anną Gorzynską, która pełni obowiązki wicedyrektora. Było powitanie, był sztandar i hymn szkoły, była msza święta i było spotkanie z wychowawcami. A od jutra do nauki!
                     KOMUNIKAT

Rządowy program pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno - edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno - edukacyjnych w 2017 r.

Komunikat
 Wniosek
Oświadczenie
Oświadczenie wyrażenie zgody

 

Udział uczniów z pocztu sztandarowego w obchodach  78. rocznicy Szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami
        

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018

Sławęcin - 4 września 2017 r.

szkoła podstawowa – klasy IV, V, VI, VII

gimnazjum - klasy II i III

Program:

7.35 - uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

    (na holu szkoły w Sławęcinie)

8.00 – msza św. w kościele w Sławęcinie

8.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach

ok. 9.00 – powrót

Dowóz:

6.50 - Ostrowite (przystanek szkoła)

6.55 - Ciechocin

7.10 - Sławęcin (źródełko)

7.20 - Dąbrówka

6.50 - Lichnowy

6.55 - Nowe Ostrowite

7.00 - Lisia Góra

Ogorzeliny – dojazd wg. obowiązującego w zeszłym roku szkolnym

                      rozkładu jazdy autobusu

                      


Ostrowite - 4 września 2017 r.

  Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego dla klas 0, I, II, III

           i oddziału przedszkolnego 3 - 5 latkówProgram:

 9.15 - msza św. w kościele w Ostrowitem

10.00 - uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego na sali gimnastycznej

10.30 - spotkanie z wychowawcami w klasach

Powrót ok. godziny 11.00

Dowóz:
Dąbrówka - 8.45
Sławęcin szkoła - 8.55
Sławęcin (źródełko) - 8.58
Ciechocin - 9.05
Życzenia na wakacje

Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły się wakacje – czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły życzę by tegoroczne wakacje były ciepłe i radosne. Niech każdy dzień wakacyjnych przygód pozostanie w Waszej pamięci jako dzień, o którym można powiedzieć, że to był dobry dzień. Odpoczywajcie w pełnym słońcu i przy ładnej pogodzie, nabierajcie sił i "ładujcie akumulatory", ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

List do Uczennic i Uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017 - Rzecznik Praw Dziecka

List prezesa KRUS wystosowany do rolników oraz dzieci z terenów wiejskich.     Wycieczka do Gdańska

Dnia 20 czerwca uczniowie z klas IV – VI uczestniczyli

w wycieczce do niesamowitego świata nauki Centrum Hewelianum wGdańsku.

 
Wycieczka do Bytowa

Dnia 19 czerwca dzieci uczące się języka kaszubskiego w naszej szkole wyruszyły do Bytowa. W Bytowie zwiedziły Muzeum Zachodnio kaszubskie i Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie. Na zamku znajdowały się wystawy o charakterze historycznym, nawiązujące do czasów krzyżackich oraz panowania Gryfitów na ziemi bytowskiej, a także stałą wystawę etnograficzną poświęconą kulturze materialnej Kaszubów Bytowskich. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie.

 Warsztaty wyrobu masła

14 czerwca 2017  roku w naszej szkole w ramach zajęć z języka kaszubskiego odbyły się warsztaty wyrobu masła dawną metodą.  Uczestnikami byli uczniowie z klas I- V. Warsztaty poprowadziły  panie Marianna Weilandt i Helena Pawłowska z Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi. Uczniów nie ominęła oczywiście degustacja wytworzonego masła, które niektórzy kosztowali po raz pierwszy. Uczestnicy zajęć zapoznali się także ze sprzętem używanym do wyrobu masła. Bardzo dziękujemy paniom za pokaz zwyczajów regionalnych i wiejskich.

 

Podchody kaszubskie

15 czerwca uczniowie klasy II i V w ramach zajęć z języka kaszubskiego wzięli udział w podchodach. Zagadki, zadania i fragmenty legend przygotowali piątoklasiści. Podczas podchodów kaszubskich drugoklasiści musieli wykazać się m.in. wiedzą o Kaszubach, znajomością kaszubskiego abecadła i siedmiu kolorów kaszubskich oraz zatańczyli Szewca. Celem gry było dotarcie do celu na podstawie kaszubskich instrukcji i wykonaniu określonych zadań. To było udane wyjście i świetna zabawa. Zobaczcie sami.


 

PAINTBALL - GOSTYCYN

Klasie VI  nigdy nie brakuje pomysłów na wspólne spędzenie wolnego czasu. Tym razem nie była to zwyczajna klasowa wycieczka.

12 czerwca wybraliśmy się na pole paintballa. Każdy gracz otrzymał kompletny ubiór, maskę, pistolet i ruszył do boju pod czujnym okiem instruktora.

Dla większości było to pierwsze doświadczenie z painballem, dlatego też wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani. Jednak w miarę upływu czasu, ilości wystrzelanych kulek i stoczonych bitew, przybywało nam odwagi i pewności siebie.

Teraz już wiemy, że painball to próba własnego charakteru, umiejętność panowania nad stresem, współpracy w zespole, respektowania zasad fair play oraz przede wszystkim mnóstwo adrenaliny!Czytanie pod wierzbą

 

Uczniowie klasy V na lekcji języka polskiego wybrali się na akcję czytania. W cieniu  wierzby rosnącej przy naszej szkole zaprezentowali przygotowane przez siebie fragmenty wybranych książek, jednocześnie zachęcając do ich lektury.
GMINNY KONKURS PLASTYCZNY

 

 „Mieszkańcy dziupli” to tytuł GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO  zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem - nauczyciela klasy „0”,  Jolantę Szczepanek. Konkurs był adresowany do uczniów z oddziałów zerowych z gminy Chojnice. Celem było poznanie przez dzieci wybranych ptaków - dziuplaków i innych zwierząt mieszkających w dziuplach, zrozumienie znaczenia dla przyrody starych dziuplastych drzew oraz rozwijanie zdolności plastycznych. Wpłynęło 21 prac konkursowych ze szkół z następujących miejscowości: Charzykowy, Silno, Kłodawa, Ogorzeliny, Swornegacie, Nieżychowice, Lichnowy i Ostrowite.

W dniu 7 czerwca 2017 r. odbyło się podsumowanie konkursu. Komisja konkursowa dokonała oceny prac. Stwierdziła, że ich poziom był bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni i zajęli I miejsce. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci książek przyrodniczych, bloków i kredek, które zostały ufundowane przez Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach.Dzień Dziecka
 

7 czerwca w naszej szkole odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka. Ze względu na niesprzyjającą aurę wszystkie przygotowane atrakcje zostały przeniesione do sali gimnastycznej. Motywem przewodnim imprezy była poezja Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Razem z nami bawiły się zaproszone maluchy, które przyjdą do oddziałów przedszkolnych w następnym roku szkolnym.

Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy I, którzy przedstawili inscenizację wiersza J. Tuwima pt. „Rzepka”. Braliśmy udział w konkursie „Mam Talent” oraz  w prezentacjach bohaterów z utworów Brzechwy i Tuwima.

Następnie dzieci ze Świetlicy Wiejskiej w Ciechocinie pod kierunkiem Pani Violetty Rossek zaprezentowały tańce średniowieczne zapraszając nas do wspólnej zabawy. Uczestniczyliśmy również w zabawach z chustą animacyjną.

Tego dnia również odbyło się podsumowanie konkursów zorganizowanego przez    Stowarzyszenie Świętego Jakuba Apostoła Na Rzecz Rozwoju Wsi Ostrowite, Szkołę Podstawową w Ostrowitem oraz Radę Sołecką Sołectwa Ostrowite pod hasłem „Zapraszamy gości do naszej miejscowości”. Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody i dyplomy, które wręczali fundatorzy nagród: Pani Sołtys Bożena Wilk, Prezes Stowarzyszenia Pan Patryk Zygmunt oraz Pani Dyrektor Barbara Markowska.

Wszystkie dzieci chętnie bawiły się na wielkim, dmuchanym zamku.

Niesamowita niespodziankę przygotowali rodzice, którzy wcielili się w postacie z wiersza J. Tuwima „Rzepka”.

Dzięki wspaniałym i hojnym sponsorom mieliśmy lody, słodycze, napoje, owoce, kiełbaski z grilla, kanapki i cenne nagrody.

Bardzo dziękujemy organizatorom i sponsorom. To był wspaniały dzień!!!

 

 

Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich obecnych na sali było

wykonanie przez rodziców przedstawienia do wiersza J.Tuwima "Rzepka".

Zapraszamy do obejrzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=Pt0EfyjCfZE&feature=youtu.be

 

 

 

 

Wiosenne miodobranie
 

 

2 czerwca 2017 r.  uczniowie klasy III, na zaproszenie Koła Pszczelarzy

z Chojnic, brali udział w „Wiosennym miodobraniu“.

 

Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy pszczół i odnaleźć królową  w szklanym ulu. Własnoręcznie oczyszczaliśmy palety z woskiem, przygotowując je do oddzielenia miodu. Następnie pozyskiwaliśmy  miód poprzez wirowanie plastrów. Na zakończenie każdy z nas otrzymał słoiczek miodu i miododajne drzewko do zasadzenia.

Były to niezapomniane zajęcia .

 

Dziękujemy za zaproszenie!


BRD w Lichnowach. Etap gminny 

NA RATUNEK KSIĄŻKOM

Samorząd Uczniowski wraz z aktywem SKO przeprowadził akcję zarobkową NALEŚNIKARNIA.

 

Propozycję tej akcji zaproponowali uczniowie klasy III - to ich pomysł.

Celem było zebranie środków na ratowanie zniszczonych książek w naszej bibliotece.

 
 

Naleśniki  z różnym nadzieniem  do wybory: dżem, powidła, marmolada, Nutella, syrop klonowy, masło czekoladowe, serek waniliowy. Same smakołyki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - co widać na zdjęciach.

 

Na korytarzu szkolnym zastać można było stoiska fryzjerek, manicurzystek, kosmetyczek.

Salon Piękności oblegały nie tylko dziewczynki.

Dochód został przeznaczony na ratowanie książek z naszej biblioteki.

 

         JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

1 czerwca o godz. 10.00  biliśmy rekord czytania w jednym momencie.

Uczniowie z całej Polski zebrali się w swoich szkołach i wspólnie czytali - każdy to, na co miał ochotę.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne.

Naszą akcją kierowała pani z biblioteki - Pani Lucyna.

 

 
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

 

Uczniowie klasy IV mają już Kartę Rowerową. Gratulujemy pierwszego dokumentu uprawniającego do jazdy na drogach.
Z okazji Dnia Dziecka

wszystkim Uczniom Szkoły Podstawowej

im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem

pragniemy złożyć  najserdeczniejsze życzenia

uśmiechu na twarzy, spełnienia marzeń,

by każdy dzień w roku szczęśliwie Wam się darzył.

Wszystkiego Najlepszego

życzy

Dyrekcja Szkoły

oraz

Grono Pedagogiczne

 

Święto Matki i Ojca

Z okazji Święta Matki i Ojca  uczniowie zaprosili swoich rodziców na chwilę odpoczynku w murach naszej szkoły.

Dzieci umiliły uroczystość występami artystycznymi: piosenką, tańcem, przedstawieniem teatralnym, wierszami,
a także prezentami i całusami. 

 

        DZIEŃ BARW NARODOWYCH
                            DRZWI OTWARTE

 

Gimnazjum w Sławęcinie    
      

  4 maja 2017 r. czwartek  godz. 16.00                               

 

ZAPRASZAMY UCZNIÓW KLAS III-VI

SZKOŁY PODSTAWOWEJ
 

WRAZ Z RODZICAMI !!!

 

     W programie:

 • przywitanie zebranych gości i wystąpienie Dyrektora szkoły,
 • przedstawienie oferty edukacyjnej na rok szkolny 2017/2018,
 •  prezentacje przygotowane przez uczniów.

 

                               ZAPRASZAMY!!!


Gimnazjum w Sławęcinie

                        ul. Szkolna 11

                        tel. 52 3987193

                        gimslawecin.edupage.org

                        e-mail: g_slaw@o2.pl

Dnia 21 i 25 kwietnia uczniowie naszej szkoły, którzy uczą się j. kaszubskiego uczestniczyli w warsztatach plastycznych „ Szklane hafty”. Zajęcia te umożliwiły dzieciom poznanie nowej techniki, rozbudziły kreatywne myślenie i rozwinęły sprawność manualną. Warsztaty odbyły się w oparciu o twórczość kaszubskiego twórcy ludowego Józefa Chełmowskiego. Uczniowie również udali się na zwiedzanie pracowni artysty, domu oraz ogrodu, w których znajdują się jego prace. Oczywiście uczniowie swoje szklane hafty zabrali do domów. 

Szanowni Państwo !

 

 

Informujemy, że dni 1, 2 i 3 maja 2017 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

Dla dzieci, których rodzice pracują i nie mogą zapewnić opieki szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze w dniu 2 maja 2017 r. Zwracamy się z prośbą o podjęcie decyzji dotyczącej korzystania przez Państwa dziecko z opieki świetlicowej. Deklaracje w sprawie ewentualnego korzystania z opieki w czasie przerwy między świętami państwowymi prosimy kierować do wychowawcy klasy do dnia 28 kwietnia 2017 r.  z podaniem dnia i godziny.


DRZWI OTWARTE W OSTROWITEM

 


AKCJA ŻONKILE
                
 
WYCIECZKA DO TROPICAL ISLAND KOŁO BERLINA

 
 

Uczniowie z naszej Szkoły brali udział w integracyjnej wycieczce do Tropical Island koło Berlina. Wyjazdowi towarzyszyły wielkie emocje, ponieważ w ten sposób spełniło się ich wielkie marzenie, by wspólnie spędzić czas poza szkołą. Niektórzy uczestnicy mogli sprawdzić swój język niemiecki inni zaś swoje zdolności pływackie. Jednak śmiało można powiedzieć, iż każdy z uczniów sprawdził swój stan wytrzymałości. Wyjazd od dzieci wymagał pełnej mobilizacji oraz dobrego humoru.  W wycieczce uczestniczyli również rodzice naszych podopiecznych. Wszyscy uczestnicy wrócili szczęśliwi oraz bogatsi o nowe doświadczenia. Wydaję Nam się, iż nic lepiej nie pokaże zadowolenia jak zdjęcia jakie są dostępne w naszej galerii. Każdy z nas z utęsknieniem czeka na kolejny wyjazd :)Projektujemy.

Uczniowie klasy II  na lekcji   języka kaszubskiego pracowali w grupach metodą projektu, wykonując aranżację  pomieszczeń znajdujących się w domu. Praca metodą projektu  to  doskonała okazja do utrwalenia  poznanego słownictwa  w czasie zajęć.
 

Uczniowie klasy II  przygotowali zdrowe, kolorowe i pyszne sałatki owocowe.

 

Uczniowie klasy II doskonale wiedzą, że warzywa i owoce to witaminy niezbędne dla naszego organizmu, to samo zdrowie.

W ramach zajęć z języka kaszubskiego przygotowali na szkolnej stołówce pyszne i zdrowe sałatki owocowe. W trakcie sporządzania sałatek uczniowie mogli utrwalić podczas sztuki kulinarnej poznane na lekcji słownictwo związane z owocami i warzywami.

Wcześniej uczniowie pracując metodą projektu  przygotowali karty tematyczne – owoce i warzywa.

 Sukces Koła Teatralnego - II miejsce  w Eko-Balu


Uczniowie z Koła Teatralnego działającego w naszej szkole zajęli w Gminnym Konkursie Eko- Bal w Pawłowie II miejsce za   przedstawienie pt. „Ratujmy Matkę Ziemię”. Uczestnicy oczekując na werdykt jury mogli skorzystać z zabaw integracyjnych przygotowanych przez Park Narodowy  „Bory Tucholskie” i Zaborski Park Krajobrazowy – prezentacja, puzzle, zagadki, rebusy i koło fortuny – Quiz  przyrodniczy.

 

Występ w wykonaniu młodych aktorów będzie można zobaczyć w naszej szkole w kwietniu z okazji  Dnia Ziemi.

Serdecznie zapraszamy.Wizyta w Bibliotece Publicznej w Chojnicach
 

 


Gminny Konkurs Biblijny

 

 

W dniu 30.03.2017r odbył się Gminny Konkurs Biblijny organizowany przez panią katechetkę ze Szkoły Podstawowej w Lichnowach. Zadań sprawdzających wiedzę religijną było wiele, lecz nasi reprezentanci Kacper G. z klasy V oraz Jagoda D.  z klasy VI świetnie sobie poradzili z konkurencją zajmując III MIEJSCE. W miłej i sympatycznej atmosferze w zabawowej formie pokonali przedstawicieli szkół z Pawłowa i Lichnów, jednak niewielka różnica punktów w ostatniej konkurencji wyłoniła zwycięzców I i II miejsca - uczniów z  Ogorzelin i Nieżychowic. Za rok kolejny konkurs - już dziś zapraszamy do czytania Pisma Św., które jest odpowiedzią na wszystkie pytania.
Eko-łamigłówki

Dnia 22.02.2017 nastąpiło wręczenie nagród, uczniom z klasy IV i VI . Dzieci zmagały się z rozwiązywaniem eko-łamigłowek oraz zadań związanych z ekologią i oczyszczaniem środowiska. Warto podkreślić, iż to nasza Szkoła została bezkonkurencyjna i wszystkie miejsca jakie było można osiągną, objęli nasi uczniowie. Nagrody zostały ufundowane przez Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór sp.z o.o.. Dziękujemy za nagrody oraz wyróżnienie.


21 LUTY  -  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

Z tej okazji  uczniowie klas IV- VI na lekcji języka polskiego wzięli udział w rozgrywkach językowych, podczas których musieli się wykazać świetną znajomością języka ojczystego, odpowiadając na pytania zawarte w kartach pytań