Obchody Stulecia Niepodległości

Przygotowania do tego wielkiego wydarzenia trwały w naszej szkole już od wielu dni. Uczniowie pracowali ciężko nad wystrojem swoich sal, ćwiczyli pieśni patriotyczne i występy artystyczne, wykonywali ozdoby, gazetki i kotyliony. Nad wszystkim czuwali i pomagali uczniom nauczyciele. Zgłosiliśmy swój udział w akcji #RekordDlaNiepodległej, polegającej na wspólnym odśpiewaniu hymnu w piątek dokładnie o 11.11 i przygotowaliśmy bardzo trudny program obchodów świętowania – trudny o tyle, że rozłożony na dwa budynki szkolne.

Wreszcie nadszedł czas na rozpoczęcie obchodów. Zaczęliśmy dzień wcześniej, już w czwartek, od Biegu dla Niepodległej w Ostrowitem i prezentacji wystroju klas w obu budynkach. W piątek od samego rana zwarci i gotowi przystąpiliśmy do pozostałych punktów programu. Poranny apel w Sławęcinie zaczął się odśpiewaniem hymnu szkoły i krótką przemową pani wicedyrektor Anny Gorzynskiej, a zaraz potem uczniowie udali się na boisko szkolne i wzięli udział w Biegu dla Niepodległej, po którym zmagali się z zadaniami Gry Terenowej. W tym samym czasie w Ostrowitem odbył się uroczysty apel, na który najmłodsi uczniowie wkroczyli w rytm poloneza, wspólnie odśpiewali hymn szkoły i każda klasa zaprezentowała swój mały program artystyczny – pieśni i wiersze. Każda klasa zdobyła nagrodę i odebrała z rąk pani wicedyrektor i przewodniczącej Rady Rodziców nagrody i słodki poczęstunek. Korzystając z okazji uczniowie odśpiewali piosenkę o szkole w Ostrowitem – wszak za kilka dni staruszka ma swoje urodziny. Po uroczystościach na sali gimnastycznej najmłodsi uczniowie również przystąpili do udziału w Grze Terenowej w obrębie Ostrowitego. Następnym punktem programu w obu szkołach było zebranie się przed budynkami i wspólne w całej Polsce odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Po raz pierwszy transmitowaliśmy to wydarzenie na żywo w Internecie – idziemy w końcu z duchem czasu. W Sławęcinie starsi uczniowie udali się na salę gimnastyczną i uczestniczyli w przedstawieniu patriotycznym ukazującym losy Polski na przełomie dziejów przygotowanym przez panią Annę Gorzynską, po którym odbył się Koncert Patriotyczny – najpierw zespół wokalny, a później każda z klas przedstawiła przygotowaną pod czujnym okiem i uchem pana Karola Ostrowskiego pieśń patriotyczną. Następnym punktem obchodów był Korowód Postaci Historycznych przygotowany przez panie Sabinę Baczyńską i Lucynę Kotlarek-Synak. Mieliśmy okazję zobaczyć stroje z epoki i postaci pojawiające się na kartach historii, a także usłyszeć od każdego uczestnika kilka słów o swoim bohaterze.

Każdy punkt programu naszych obchodów był także swego rodzaju konkursem, którego zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Były to między innymi: dzień bez kartkówek, dzień bez notatek, dyskoteka klasowa, wieczór filmowy, czy klasowy wyjazd do kina. Były również upominki i słodycze. Przez cały dzień towarzyszyli naszym uczniom zaproszeni goście; sołtysi Ostrowitego i Sławęcina, a także nasi kochani rodzice.

/JR/

Data dodania: 2018-11-12 09:21:46