Szkoła Pamięta - Sławęcin

Uczniowie starszych klas również włączyli się w akcję organizowaną przez MEN #SzkołaPamięta. Największym zaangażowaniem wykazali się nasi drodzy ósmoklasiści. Po pierwszej lekcji wszyscy uczniowie spotkali się na małym holu, aby wspomnieć i uczcić nieżyjących nauczycieli naszej szkoły uwiecznionych na pamiątkowych tablicach: pana Bronisława Srokę, który poległ w Kampanii Wrześniowej, oraz pana Zdzisława Popę, dawnego dyrektora szkoły, który zginął tragicznie. Odśpiewaliśmy hymn państwowy, zapaliliśmy symbolicznie znicze i wysłuchaliśmy słów dyrekcji. Ósmoklasiści przez kilka kolejnych godzin pełnili honorową wartę przy pamiątkowych tablicach, a przedstawicielki uczniów z panią Lucyną i panem Jackiem pojechały na cmentarz do Ogorzelin odwiedzić grób pana Popy i zapalić znicze. Najstarsi uczniowie udali się także na sławęciński cmentarz w towarzystwie obu pań dyrektorek, pani Lucyny i pana Jacka. W ramach szacunku dla przeszłości, lokalnych małych bohaterów, a także naszych mieszkańców uporządkowali zaniedbane groby, odwiedzili najstarsze kosznajderskie groby na naszym cmentarzu i zapalili tam znicze. Na chwilę zatrzymaliśmy się również przy grobie pana Wincentego Michałowskiego - bardzo ważnej postaci w historii sławęcińskiej szkoły - aby wysłuchać opowieści pani Ani o jego ważnej roli w tworzeniu tej placówki. Klasa siódma włączyła się dzisiaj do akcji trochę inaczej, bardziej na odległość. Wyjechali z samego rana do Bydgoszczy na wycieczkę patriotyczną.

Pięknym i pouczającym gestem ze strony nauczycieli był też mały hołd złożony panu Eugeniuszowi Mikołajczykowi przez panią Anię i pana Jacka. Zatrzymali się z uczniami przy jego grobie i przybliżyli im postać człowieka, który tak wiele zrobił dla rozwoju lokalnej sztuki teatralnej. Oboje nasi nauczyciele mieli niewątpliwy zaszczyt być jego uczniami, a pan Eugeniusz zaszczepił w nich zamiłowanie do sceny teatralnej.

Nasi drodzy uczniowie udowodnili dzisiaj wszystkim, że szkoła naprawdę pamięta i dba o to, aby pamięć na długo zachowała ważne postaci.
/JR/

Data dodania: 2019-10-25 14:16:59