IMPREZY CZYTELNICZE 2017/2018
Najlepsi czytelnicy I semestru roku szkolnego 2017 /2018: Laureatki maratonu czytelniczego organizowanego przez Bibliotekę Szkolną w Sławęcinie. Czytelniczki, które w I semestrze przeczytały największą ilość książek to: Monika Prądzińska (II a), Klaudia Czapiewska (II b), Dominika Lella (III a) i Katarzyna Czaplewska (III b).
Dnia 6 marca 2018 r. najmłodsi uczniowie klas I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek oraz znajomości bajek. Następnie poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Dariusz Rekosz, autor m.in. książek przygodowo-detektywistycznych dla dzieci i młodzieży w czwartek 18 maja 2017 roku gościł w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci MBP. Z pisarzem miały okazję spotkać się dwie uczennice z naszej szkoły Wernika W. i Agata G.
Spotkanie okazało się warsztatami detektywistycznymi, które poprzedziła krótka prezentacja multimedialna, w której autor podkreślił: „piszę i czytam książki”. Uczniowie mogli zobaczyć pisarza na fotografiach w ciekawym stroju lub ze znanymi osobami, w różnorodnych miejscach. – Bardzo dużo podróżuję po Polsce – mówił Dariusz Rekosz. – Czytam różne rzeczy i w różnych miejscach – dodał. Jak przystało na autora prozy detektywistycznej, gość poprowadził warsztaty z szyfrowania i rozszyfrowywania wyrazów. Uczniowie zapoznali się więc z tajnikami najprostszych szyfrów, szyfru z przesunięciem oraz szyfru tablicowego. Dowiedzieli się także, w jaki sposób szyfry łamią kryptolodzy. Musieli samodzielnie zaszyfrowywać i odszyfrowywać. – Detektyw musi być szybki – przypominał pisarz. Chętni rozwiązywali również test detektywa.
Każdy czytelnik mógł zdobyć autograf i ustawić się do pamiątkowej fotografii z pisarzem. Bardzo dziękujemy rodzicom Weroniki za pomoc w dowozie dzieci oraz za dar książkowy dla biblioteki.
W naszej szkole trwała akcja czytania dzieciom książek o tematyce świątecznej przez rodziców, starsze koleżanki i kolegów, pracowników szkoły, nauczycieli oraz przyjaciół naszej szkoły.
Słuchamy książki mówionej -"Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza
Czytamy bajkę "Kopciuszek" najmłodszym uczniom w szkole z klasy "0"
Nasza koleżanka z klasy III Weronika W. zajęła III miejsce w konkursie plastycznym "Moi okiem, czyli jak wyobrażam sobie nowe ilustracje do książek autorstwa Anny Onichimowskiej" zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Weronika w nagrodę m.in. miała możliość spotkać się osobiście z autorką naszych lektur.
Praca Weroniki to ta po prawej stronie druga od góry, przedstwia zielonego smoka na niebieskim tle.
Uczniowie z klasy V wykonują prezentację "Książki marzeń". Zdobywczyni II miejsca Jagoda D.
Koleżanki z klasy szóstej czytają fragmenty z książek: "Franklin i książki z biblioteki" oraz "Martynkę" najmłodszym uczniom naszej szkoły.
KLASA I - Temat projektu: "Co słonko widziało" - twórczość naszej patronki Marii Konopnickiej.
KLASA II - Temat projektu: Bohaterowie książek marzeń
KLASA III - Temat projektu: Książka moim przyjacielem.
KLASA IV - Temat projektu : Kącik czytelniczy "Książki naszych marzeń".
KLASA V - Temat projektu: Reklama czytania "Książki naszych marzeń"
KLASA VI - Temat projektu: Literatura dla młodzieży
Akcja "Książki na ferie" cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów, najwięcej wypożyczono nowości bibliotecznych - "Książki marzeń".
KONKURS BIBLIOTECZNY !!!
Projekt "Książki naszych marzeń"
W roku szkolnym 2015/2016 nasza biblioteka przystąpiła do projektu ogólnopolskiego, pod patronatem MEN, "Książki naszych marzeń". Celem tego projektu jest popularyzacja czytelnictwa oraz zachęta do podejmowania inicjatyw na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem książek wśród dzieci i młodzieży. Projekt umożliwia wybór i zakup książek, o których marzą uczniowie.
Czytelniczki z klasy II zachęcają do czytania książek o Mikołaju i Mikołajku.
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały szkołę w Ostrowitem. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W dniu 25.11.2016r. uczniowie z klas od „0” do IV uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Przytul pluszowego misia”, ‘Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, , śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodku. Ten dzień w szkole pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
W dniu 26 listopada 2015 roku na zebraniu z rodzicami zostały przedstawione ogólne założenia programu "Książki naszych marzeń". Rodzice uczniów z uwagą wysłuchali widomości dotyczących programu, prowadzonych projektach czytelniczych, imprezach organizowanych przez bibliotekę, zakupionych książkach, które sami uczniowi zaproponowali, tworząc listę lektur do przeczytania. Każda akcja ma za zadania zaktywizowanie młodych czytelników po coraz częstsze sięganie do książki jako zastępnika komputera, telefonu i telewizji. Został również odczytany list wystosowany przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom do rodziców, w którym starano się przekonać, że warto czytać dzieciom 20 minut dziennie, codziennie!
TWÓRCZOŚĆ NASZYCH UCZNIÓW
Ostrowite
Kto nie był w Ostrowitem,
niech do nas szybko przyjeżdża.
Bo to stolica Kosznajderii,
mamy tu 113 letnią szkołę,
piękny kościół zabytkowy,
domy przedwojenne,
ludzi pogodnych i wesołych. (Monika i Wioletta)
OSTROWICKA PIOSENKA
1. Ostrowite to stolica Kosznajderii.
Z każdego kąta wychyla się historii czar.
Duża szkoła, stary kościół i gospoda
To naszych przodków spuścizna.
ref. Szkoło, szkoło, szkoło nasza,
jesteś już z nami 110 lat.
Znamy Cię dobrze, że nas nie zaskoczysz,
bo kochamy Cię, że aż strach (Kinga i Klaudia)
OSTROWITE - PIOSENKA
1.W Ostrowickiej Krainie
żurawi słychać ton,
bo znalazły właśnie tutaj,
swój azyl i dom 2x
ref. Ostrowite, Ostrowite
my kochamy Cię nad życie.
Kosznajderii tu stolica,
nasza piękna okolica.
2. O skórzanym moście,
legendy wszystkim znane.
Dzieje pięknej Tamiły,
z ust do ust wciąż szeptane. 2x
ref. Ostrowite, Ostrowite ...
3. Kościół zabytkowy,
szkoła i gospoda,
to wsi ostrowickiej,
od wieków ozdoba. 2x
ref. Ostrowite , Ostrowite ....
(praca zbiorowa)
Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć"
89-620 Chojnice
ul. Szkolna 3