Język kaszubski - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem

Język kaszubski

JÄ™zyk kaszubski – informacje dla rodziców

W naszej szkole istnieje możliwość uczÄ™szczania na lekcje jÄ™zyka kaszubskiego. Podstawowym celem zajęć jest rozwijanie umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowych i poznanie jedynego jÄ™zyka regionalnego w Polsce. Ponadto uczniowie odkrywajÄ… bogactwo kultury Pomorza, uczÄ… siÄ™ szacunku do regionu, poznajÄ… historiÄ™ najbliższej okolicy i odkrywajÄ… swoje korzenie. ZajÄ™cia jÄ™zyka kaszubskiego posiadajÄ… wysokÄ… wartość edukacyjnÄ… ponieważ sÄ… interdyscyplinarne – oprócz umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowych dzieci majÄ… okazjÄ™ rozwijać zdolnoÅ›ci manualne, plastyczne oraz muzyczne (część zajęć prowadzonych jest w formie warsztatów). Z tego wzglÄ™du program przedmiotu skierowany jest do wszystkich dzieci, nie tylko pochodzÄ…cych z rodzin kaszubskich.

ZajÄ™cia realizowane sÄ… w wymiarze 3 godzin tygodniowo (w szkole 2 godziny, a jedna godzina wykorzystywana jest na wycieczki, warsztaty). W zwiÄ…zku z tym, że lekcje jÄ™zyka kaszubskiego  finansowane sÄ… z dodatkowej subwencji oÅ›wiatowej, wszystkie formy warsztatowe, zajÄ™cia w terenie oraz podrÄ™czniki i zeszyty ćwiczeÅ„, z których uczniowie korzystajÄ… podczas lekcji, sÄ… bezpÅ‚atne dla rodziców. Lekcje w miarÄ™ możliwoÅ›ci dopasowane sÄ… do planu poszczególnych klas (godziny zajęć udaje siÄ™ lepiej dopasować do planu, jeÅ›li z danej klasy zapisanych jest wiÄ™cej dzieci). Maksymalna liczba dzieci w grupie jÄ™zyka kaszubskiego może wynieść 16 uczniów. ZajÄ™cia prowadzi nauczyciel posiadajÄ…cy uprawnienia do nauczania jÄ™zyka kaszubskiego.

NaukÄ™ jÄ™zyka kaszubskiego może rozpocząć każdy uczeÅ„ (nie musi posiadać korzeni kaszubskich), którego rodzic zÅ‚oży odpowiedni wniosek w sekretariacie szkoÅ‚y. Wniosek zÅ‚ożony raz obowiÄ…zuje przez caÅ‚y okres nauki dziecka w szkole podstawowej – czyli do koÅ„ca VIII klasy  (w przypadku zmiany szkoÅ‚y, wniosek uwzglÄ™dnia siÄ™ również w kolejnej placówce). Rodzice majÄ… prawo wypisać dziecko z zajęć drogÄ… pisemnej rezygnacji do dnia 29 wrzeÅ›nia danego roku szkolnego. Druk wniosku oraz rezygnacji z zajęć dostÄ™pny jest w sekretariacie szkoÅ‚y.

Uwaga!!!

W trakcie roku szkolnego, po dniu 29 września, nie ma już możliwości wypisania dziecka z zajęć!

Dla uczniów, którzy zostali zapisani na zajÄ™cia, nauka jÄ™zyka kaszubskiego zaliczana jest do obowiÄ…zkowych zajęć edukacyjnych (zapis w arkuszu ocen i na Å›wiadectwie wÅ›ród przedmiotów obowiÄ…zkowych, liczenie do Å›redniej ocen, wpÅ‚yw na klasyfikacjÄ™ i promowanie).  Lekcje j. kaszubskiego nie sÄ… wiÄ™c „koÅ‚em zainteresowaÅ„”, dla zapisanych dzieci majÄ… takÄ… samÄ… wagÄ™ jak pozostaÅ‚e zajÄ™cia lekcyjne i obowiÄ…zujÄ… tutaj takie same zasady klasyfikacji. W klasie V i VI w ramach jÄ™zyka regionalnego realizowanych jest dodatkowo 50 godzin (Å‚Ä…cznie) przedmiotu o nazwie „Historia i kultura Kaszubów” (po 25 godzin rocznie w kl. V i VI). Nauczanie „Historii i kultury Kaszubów” jest równoznaczne z zaliczeniem przedmiotu do dodatkowych zajęć edukacyjnych ucznia (zapis w arkuszu ocen i na Å›wiadectwie wÅ›ród przedmiotów dodatkowych, liczenie do Å›redniej ocen, bez wpÅ‚ywu na klasyfikacjÄ™ i promowanie). Część godzin historii regionu może być realizowanych w terenie (np. w formie lekcji muzealnych, czy warsztatowych)

Wszystkie podrÄ™czniki do jÄ™zyka kaszubskiego przechowywane sÄ… w sali lekcyjnej, oznacza to, że dziecko nie jest dodatkowo obciążone. Ponadto, wiedza zdobywana jest wyÅ‚Ä…cznie podczas lekcji – nauczyciel nie zadaje prac domowych. ZajÄ™cia odbywajÄ… siÄ™ zgodnie z nowÄ… podstawÄ… programowÄ…, z uwzglÄ™dnieniem ćwiczenia umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowych (czytanie, pisanie, sÅ‚uchanie, mówienie), z wykorzystaniem różnorodnych technik i zabaw edukacyjnych.

Zapraszamy do udziaÅ‚u w zajÄ™ciach i życzymy naszym uczniom miÅ‚ej nauki i twórczego odkrywania Kaszub!

Data dodania: 2017-01-12 21:26:19
Data edycji: 2024-03-21 13:11:31

Prawdziwie wielki jest ten czÅ‚owiek, który chce siÄ™ czegoÅ› dowiedzieć"