Dzień Edukacji Narodowej

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami... Wcale nie tak dawno i nie tak daleko, bo u nas w Polsce w 1957 roku po raz pierwszy wspomniano o święcie nauczycieli - ustalono 20 listopada jako Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela. 15 lat później, w roku 1972 data i nazwa tego święta zostały zmienione. Dzień Nauczyciela - bo tak od tego momentu nazywało się to święto - obchodzono już 14 października, w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Dzień Nauczyciela przetrwał jednak tylko 10 lat, w roku 1982 nazwa tego święta znów uległa zmianie na wszystkim nam znany Dzień Edukacji Narodowej i słusznie ogłoszono, że jest to święto wszystkich pracowników szkoły. A jak jest w innych krajach? A różnie jest, ale wszędzie data święta edukacji związana jest z lokalną rocznicą ważnego oświatowego wydarzenia.

Dzisiejsze święto to okazja, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim ludziom, którzy ze szkołą mają cokolwiek wspólnego. Nauczycielom, dyrektorom, pracownikom administracji i obsługi, lecz również rodzicom i uczniom, a także przyjaciołom i sympatykom szkoły. Wszystkim Wam życzę, aby Wasz wysiłek i Wasza praca włożona w edukację przynosiły oczekiwane rezultaty. Abyście mogli uczyć i się uczyć w atmosferze spokoju, bezpieczeństwa, życzliwości, wsparcia i zrozumienia. Abyśmy wszyscy wyraźnie widzieli cel naszych działań i mogli wspólnie dążyć do jego pełnej realizacji, a tym celem niech zawsze będzie dla nas dobro dziecka.

Barbara Markowska

Data dodania: 2020-10-14 11:32:40