Zajęcia plenerowe z archeologii

Historyczna wyprawa nad jezioro Ostrowite – spotkanie z archeologiem p. Łukaszem Trzcińskim.

W dniu 1 października 2020 roku uczniowie z klas IV – VIII wraz z Paniami Lucyną Kotlarek-Synak, Sabiną Baczyńską, Anną Gorzynską i Barbarą Markowską spotkali się  z archeologiem ze Stacji Archeologicznej Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach, Panem Łukaszem Trzcińskim.  Opowiedział on naszej młodzieży o codziennej pracy archeologa, wykopaliskach nad jeziorem Ostrowite i pradziejach naszej ojczyzny. Uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób organizowane są badania archeologiczne, co odkrywają archeolodzy na stanowiskach w trakcie prac oraz jaką rolę pełni ta dziedzina nauki w ochronie naszego dziedzictwa kulturowego.  Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie św. Jakuba na rzecz rozwoju wsi Ostrowite. Ostrowite to jedno z cenniejszych miejsc pod względem archeologicznym w Polsce. To wspaniała skarbnica historii. Wykopaliska prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy dokopali się do śladów neolitu  czy monety rzymskiej z początku naszej ery. W Ostrowitem znajdowała się również osada wczesnośredniowieczna. Archeolog przedstawił również najnowsze odkrycia z 2020 r. na wyspie jeziora Ostrowite.

Na zakończenie naszego spotkania nad jeziorem Ostrowite Panie ze stowarzyszenia przygotowały słodką niespodziankę dla uczestników spotkania. Ta żywa lekcja historii cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. Opowieść archeologa na długo pozostanie w pamięci dzieci, a przedstawione stanowiska archeologiczne zainspirują młodzież do dalszego śledzenia wnyków badań archeologów nad jeziorem Ostrowite.

Bardzo dziękujemy Paniom ze Stowarzyszenia św. Jakuba za zaproszenie na spotkanie oraz wspaniałe ciasto i ciepłe napoje, które cudownie smakowały nad brzegiem jeziora.
/LKS/

Data dodania: 2020-10-02 12:30:40