Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Historia szkoły

Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Ostrowitem

 


Historię Szkoły Podstawowej Ostrowitem otwiera rok 1903, kiedy to został zbudowany pierwszy budynek naszej wszechnicy. Mieściły się w nim 4 izby lekcyjne i 2 mieszkania.

 

 

Polska była wówczas pod zaborami. Ostrowite, jako centralny ośrodek Kosznajderii, zamieszkiwało wówczas prawie 99% ludności pochodzenia niemieckiego.

 

Szkoła była podzielona na 2 części: dla młodzieży polskiej i niemieckiej. Sytuacja ta trwała do II wojny światowej. 16 lutego 1945 roku wkroczyli do Ostrowitego żołnierze Armii Czerwonej wypierając wojska hitlerowskie. Miejscowa ludność opuściła swe gospodarstwa i uciekła w głąb Niemiec. Zniszczenia jakich dokonali Niemcy były bardzo poważne. Wprawdzie budynek szkolny na zewnątrz nie został uszkodzony, jednak jego wnętrze przypominało pobojowisko. Szyby w oknach były powybijane, a drzwi i sprzęt szkolny zostały spalone. Nie zachowały się też żądne akta szkolne.

 

Pierwszym powojennym kierownikiem szkoły został Marceli Jarzębski, który objął swoje stanowisko 1 lipca 1945 roku.
Na gospodarstwach poniemieckich osiedliła się ludność z centralnej Polski, przeważnie z Kieleckiego.
3 września w tutejszej szkole zbiorczej utworzono klasę siódmą. Do rejonu szkoły przyłączono Silno, Granowo i Ciechocin. Od 1956 roku do szkoły uczęszczały tylko dzieci z Ostrowitego. W myśl reformy oświaty, z dniem 1 września 1966 roku, szkoła przeszła na ośmioklasowy system nauczania. W tym okresie dokonano przepierzenia dwóch sal lekcyjnych.

 

Od roku 1978 do szkoły w Ostrowitem zaczęła dojeżdżać młodzież klas IV-VIII z Ciechocina. Dzieci uczyły się w bardzo trudnych warunkach, w ciasnych pomieszczeniach ogrzewanych piecami, bez sanitariatów. To obraz szkoły lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

 

Nadzieja na lepsze jutro nadeszła w 1996 roku, kiedy to po likwidacji szkoły filialnej w Ciechocinie, Zarząd Gminy Chojnice podjął uchwałę o modernizacji Szkoły Podstawowej w Ostrowitem.

 

1 czerwca 1997 roku rozpoczęto rozbudowę i modernizację naszej szkoły. Już 1 września 1997 roku dzieci z sołectwa Ciechocin i Ostrowite rozpoczęły naukę w odnowionych klasach, a od 1 lutego 1998 roku w dobudowanym skrzydle. Szkoła powiększyła się o dwie nowe sale lekcyjne, stołówkę, szatnię i sanitariaty.

 

Dzięki pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w szkole zainstalowano ogrzewanie olejowe.

 

Kilka lat później spełniły się kolejne marzenie naszych wychowanków. W lutym 2001 roku Szkoła Podstawowa w Ostrowitem wzbogaciła się o piękną sale gimnastyczną, a 19 listopada 2003 roku z okazji 100 rocznicy urodzin szkoły otrzymaliśmy sztandar i przyjęliśmy imię patronki - Marii Konopnickiej.

 

Wiosną 2005 roku przy naszej szkole zostało utworzone Miasteczko Ruchu Drogowego. Od tej pory boisko szkolne spełnia podwójną rolę: rekreacyjną i dydaktyczną.

 

Od 1 września 2005r. nasi uczniowie korzystają z nowoczesnej pracowni komputerowej i multimedialnej.

 

W grudniu 2011 roku wzbogaciła się baza sportowa w naszej miejscowości. Na zajęciach wychowania fizycznego, uczniowie korzystają z nowoczesnego, wielofunkcyjnego boiska sportowego „JASKÓŁECZKA”.

 

Od 1 września 2013r. zmienił się obwód naszej szkoły, gdyż dołączyli do nas uczniowie ze Sławęcina.

 

Rok 2013 to rok jubileuszy w naszej szkole:

110 rocznica powstania Szkoły Podstawowej w Ostrowitem oraz 10 rocznica nadania imienia Marii Konopnickiej .

 

Kierownicy i dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Ostrowitem od 1945 roku do dnia dzisiejszego:

  • Marceli Jarzębski
  • Kazimierz Ohnezorge
  • Klemens Szczepański
  • Irmgarda Szczepańska
  • Anna Bonna
  • Wiesława Narloch
  • Barbara Markowska
Data dodania: 2018-05-16 11:39:56
Data edycji: 2018-05-16 11:42:11
Ilość wyświetleń: 2610

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

RODO

Klauzula informacyjna zgodna z wytycznymi RODO.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć"

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook