Akcja Żonkile

Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"

19 kwietnia mija 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów, który miał miejsce podczas II wojny światowej. Symbolem pamięci o tym wydarzeniu jest żonkil. Cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile pamięci” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności: działamy zarówno w terenie, jak i w Internecie.

W tym dniu na zajęciach uczniowie i nauczyciele historii: Anna Gorzynska i Lucyna Kotlarek-Synak, mieli przypięte do ubrania  papierowe żonkile – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.

Oglądaliśmy na lekcjach online filmy „Będę pisać” oraz „Muranów – dzielnica północna” przygotowane przez muzeum „Polin” oraz rozwiązywaliśmy karty pracy.  Młodsze uczennice rozdawały papierowe żonkile pracownikom szkoły. Przesyłaliśmy zdjęcia wykonanych w domach żonkili.

W tym roku nie tylko upamiętniamy wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślamy rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Nasi uczniowie także włączyli się w akcję - klasy V, VI i VII przystroiły się w żonkile, a Marta i Pola wykorzystały możliwość obecności w szkole i wręczyły jej pracowników swoje żonkile.
/AG, LKS, JR/

Data dodania: 2021-04-22 07:21:45