Ksiądz kanonik Kazimierz Matyja 1938-2022

Piątkowe popołudnie 30 września zaskoczyło nas bardzo smutną wiadomością. Zmarł ksiądz kanonik Kazimierz Matyja – człowiek związany z naszą szkołą od wielu lat. Powiedzieć o księdzu Kazimierzu, że był dobrym duchem naszej szkoły, ojcem chrzestnym jej sztandaru, wspaniałym sąsiadem, wyśmienitym pedagogiem i wzorem wychowawcy, wiernym przyjacielem i cudownym duszpasterzem, to właściwie nie powiedzieć nic…

Ksiądz kanonik Kazimierz Matyja urodził się w 1938 roku w Jabłonowie Pomorskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Później często podróżował, sprawując posługę w kilku parafiach - w Śliwicach, Wąbrzeźnie, Grudziądzu, a także przez pół roku w Richmond w USA. Po powrocie trafił do parafii w Gdyni-Chyloni. W 1970 roku został wikariuszem w Starogardzie Gdańskim. W 1987 roku został proboszczem w Ostrowitem. Od 2013 roku Kazimierz Matyja był na zasłużonej emeryturze, lecz nigdy nie opuścił swej ukochanej parafii. Zamieszkał w Ciechocinie i do ostatnich dni służył dobrym słowem, wsparciem i nieograniczonymi pokładami dobrego humoru. Nie istniały dla niego pojęcia ‘niemożliwe’, czy ‘niewykonalne’. Swoją osobowością i zaangażowaniem potrafił przekonać każdego do wszelkich podejmowanych przedsięwzięć.

Trudno jest wymienić wszystkie zasługi księdza Kazimierza dla naszej lokalnej społeczności. To dzięki jego staraniom wyremontowane zostały miejscowe kościoły, zbudowany został dom katechetyczny, który przed remontem szkoły służył naszym dzieciom jako przedszkole, powstał także plac zabaw. Ksiądz Kazimierz ogromnie przyczynił się do budowy naszej sali gimnastycznej, w 1998 roku na spotkaniu z władzami przeczytał nawet napisany przez siebie wiersz:
„Jestem tu proboszczem, mam wielką nadwagę, i kulawy jestem, nie kryję tego wcale.
Dlatego mam powód i odwagę prosić, dla zdrowia tych dzieci, zbudujcie im salę.”

W roku 2015 radni gminy przyznali księdzu Kazimierzowi tytuł Zasłużonego Obywatela Gminy Chojnice. Opis zasług księdza zawarty w uzasadnieniu uchwały Rady Gminy Chojnice: „Ks. kanonik Kazimierz Matyja, to człowiek choć zawodowo nie związany z samorządem, to ofiarnie oddany działalności publicznej. To człowiek, który przez wszystkie lata związania z gminą Chojnice, dał przykład bezgranicznego poświęcenia się środowisku wsi, w tym mieszkańcom byłych wsi popegeerowskich. Od wielu lat jest wzorem nauczyciela i wychowawcy żywo zaangażowanego w wszechstronne wychowanie młodzieży z środowisk wiejskich. Zawsze stawia interesy społeczne ponad swoje własne. Jest autorem wielu inicjatyw społecznych, dzięki jego uporowi i konsekwencji udało się wyremontować dwa zabytkowe kościoły (z 1402 r. w Ostrowitem oraz z 1877 r. w Ciechocinie). Był dekanalnym duszpasterzem rolników w dekanacie chojnickim i rytelskim. Przez 22 lata był asystentem kościelnym i aktywnym członkiem Biskupiego Uniwersytetu Ludowego dla rolników przy Zespole Szkół Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Chojnicach. Miłośnik poezji, autor wierszy na potrzeby realizowanych projektów".

Ksiądz  kanonik Kazimierz Matyja na zawsze pozostanie w naszych sercach, a pamięć o nim na zawsze zostanie upamiętniona w jego dobrych uczynkach.

Barbara Markowska

Data dodania: 2022-10-02 14:19:04