Lekki tornister

W dniu 24 lutego 2021r. w naszej szkole odbyło się  ważenie tornistrów w ramach ogólnopolskiej akcji "Lekki tornister". Klasy 1-3 zostały objęte tym badaniem w celu profilaktyki chorób układu ruchu. Celem akcji jest  zwrócenie uwagi dzieci i rodziców na kwestię ciężkich plecaków oraz przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu w przyszłości.

W sumie zostało przebadanych 42 uczniów. Zgodnie  z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej  ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10% do 15% masy ciała,  w innym przypadku  może to zaburzać prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka czego skutkiem jest boczne skrzywienie kręgosłupa. W naszej szkole 10 uczniów przekroczyło wagę swojego tornistra. Wszystkie dzieci samodzielnie segregowały rzeczy, które znalazły się w tornistrze. Po takiej selekcji wszystkie tornistry spełniały wymogi Sanepidu.  Na zajęciach świetlicowych dzieci podsumowały całą akcję, wykonały gazetkę tematyczną i obejrzały film pt. "Lekki tornister i zielona kropeczka". Teraz już tylko należy zachęcać uczniów do codziennego przeglądania tornistrów, prawidłowego rozmieszczania ciężaru w tornistrze i zwracać uwagę na noszenie plecaka na dwóch ramionach.
/MD/

Data dodania: 2021-03-02 12:01:29