Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Nasza szkoła - historia

Nasza szkoła - historia

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ostrowitem jest jedną z niewielu szkół w Polsce, które funkcjonują w dwóch budynkach. W naszym przypadku są to dwie miejscowości odległe od siebie o 10 kilometrów: Ostrowite i Sławęcin. Są to także dwie najstarsze szkoły w naszej gminie.

 

Szkoła Podstawowa w Ostrowitem jest nowoczesną, wspaniałą placówką. Często można usłyszeć, że to najpiękniejsze obiekty oświatowe w Gminie Chojnice. Szkoła posiada piękne, jasne  i przestronne, dobrze wyposażone m.in. w tablice interaktywne sale lekcyjne, w których znajdują się szafki na przybory i kącik sanitarny.

Współczesna oświata to już nie tylko klasyczne podręczniki i zeszyty, ale w coraz większym stopniu Internet. W naszej  szkole uczniowie i nauczyciele, w każdej sali lekcyjnej mają bezpośredni dostęp do Internetu i projektora multimedialnego.

 

Biblioteki szkolne,  zapraszają codziennie, oferując bogaty księgozbiór. Tutaj możesz też odrobić  część zadanych lekcji, bo słowników i encyklopedii jest sporo! Posiadamy nowoczesne pracownie komputerowe, która zapraszają nie tylko na zajęcia komputerowe, ale również na zajęcia z pozostałych przedmiotów. Sala gimnastyczna natomiast jest na miarę XXI wieku. Korzystają z niej dzieci i młodzież, a wieczorami również dorośli. Boiska sportowe "Jaskółeczka"  wykorzystujemy już od pierwszych promieni wiosennego słońca, aż po ciepłe jesienne dni. W stołówce  mieści się jednorazowo aż 60 osób. Panie kucharki bardzo się starają, aby wszystkim smakowało. Uczniowie dojeżdżający do szkoły mogą skorzystać ze świetlicy, gdzie otoczeni są troskliwą opieką nauczycieli. Zajęcia świetlicowe są urozmaicone. Dzieci moga rozwijać swoje zainteresowania, aktywnie działać w ramach wolontariatu, zrelaksować się przy różnych grach planszowych, aktywnie spędzić czas podczas zabaw ruchowych na sali gimnastycznej lub przygotować się do zajęć na następny dzień. W szkole prowadzone są zajęcia logopedyczne w bardzo dobrze wyposażonych gabinetach. To wielka pomoc dla rodziców, gdyż terapia logopedyczna dla ich pociech jest na miejscu.

 

Szkolna szatnia jest przestronna. Uczniowie w naszej szkole zmieniają obuwie na lekkie sportowe tenisówki. W razie niepogody uczniowie odpoczywają między lekcjami na przestronnych jasnych holach.

 

Dzieci z oddziałów przedszkolnych wchodzą do szkoły osobnym wejściem, przez co mają większe poczucie bezpieczeństwa.

 

Szkoła zapewnia uczniom wszechstronny rozwój zapraszając do udziału w zajęciach wokalnych, teatralnych, sportowych, tanecznych, komputerowych, regionalnych, plastycznych  i ekologicznych. Nasi uczniowie reprezentują naszą szkołę wyjeżdżając na gminne, rejonowe i wojewódzkie zawody sportowe oraz konkursy przedmiotowe. Odnosimy tam sukcesy o czym świadczą liczne trofea. Od wielu lat jesteśmy organizatorami gminnego konkursu: ortograficznego, plastycznego i zawodów sportowych. 

 

19 listopada i 1 czerwca - to dni bez sprawdzinów i klasówek - w tych dniach uczymy się przez zabawę, bo to Święto Szkoły i Dzień Dziecka. Każdego roku organizujemy wycieczki piesze, rowerowe, autokarowe dla uczniów, aby poznali najpiękniejsze miejsca i zabytki naszego regionu i kraju. Uczymy dzieci dostrzegać potrzebujących oraz empatii, tolerancji i szacunku w stosunku do innych. Od wielu lat prowadzimy akcję charytatywną „Zamiast lizaka karma dla zwierzaka”, zbieramy nakrętki dla naszego kolegi Nikodema, wspieramy Domy Dziecka, włączamy się do akcji  WOŚP, "Zeszyt dla ucznia", "Opatrunek na ratunek", "Góra grosza", "Szkoło pomóż i Ty". Od roku szkolnego 2015 / 2016 uczniowie mogą dodatkowo uczyć się języka kaszubskiego.

 

Propagując hasło „W zdrowym ciele zdrowy duch” dbamy o zdrowie dzieci. W klasach II i III uczniowie uczestniczą w bezpłatnych lekcjach nauki pływania – w tym celu wyjeżdżają do Parku Wodnego w Chojnicach i tam pod okiem instruktora nabywają pierwsze pływackie szlify. W ofercie naszej szkoły znajdują się zajęcia ukierunkowane na korygowanie wad postawy oraz dodatkowe zajęcia wspierające rozwój dziecka. 

Tradycją szkoły stały się coroczne imprezy: zabawa andrzejkowa i karnawałowa, Mikołajki, Święto Wiosny, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki. 

Budynki szkoły są usytuowane w centrum wsi, obok zabytkowych kościołów, w których uczniowie, rodzice i nauczyciele  witają i kończą każdy kolejny rok szkolny. 

U nas jest bezpiecznie, szkoła posiada monitoring wizyjny. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicami dzięki cotygodniowym konsultacjom.

 

 

Historia Szkoły Podstawowej w Ostrowitem

 

Historię Szkoły Podstawowej Ostrowitem otwiera rok 1903, kiedy to został zbudowany pierwszy budynek naszej wszechnicy. Mieściły się w nim 4 izby lekcyjne i 2 mieszkania.

Polska była wówczas pod zaborami. Ostrowite, jako centralny ośrodek Kosznajderii, zamieszkiwało wówczas prawie 99% ludności pochodzenia niemieckiego.

Szkoła była podzielona na 2 części: dla młodzieży polskiej i niemieckiej. Sytuacja ta trwała do II wojny światowej. 16 lutego 1945 roku wkroczyli do Ostrowitego żołnierze Armii Czerwonej wypierając wojska hitlerowskie. Miejscowa ludność opuściła swe gospodarstwa i uciekła w głąb Niemiec. Zniszczenia jakich dokonali Niemcy były bardzo poważne. Wprawdzie budynek szkolny na zewnątrz nie został uszkodzony, jednak jego wnętrze przypominało pobojowisko. Szyby w oknach były powybijane, a drzwi i sprzęt szkolny zostały spalone. Nie zachowały się też żądne akta szkolne.

Pierwszym powojennym kierownikiem szkoły został Marceli Jarzębski, który objął swoje stanowisko 1 lipca 1945 roku.
Na gospodarstwach poniemieckich osiedliła się ludność z centralnej Polski, przeważnie z Kieleckiego.
3 września w tutejszej szkole zbiorczej utworzono klasę siódmą. Do rejonu szkoły przyłączono Silno, Granowo i Ciechocin. Od 1956 roku do szkoły uczęszczały tylko dzieci z Ostrowitego. W myśl reformy oświaty, z dniem 1 września 1966 roku, szkoła przeszła na ośmioklasowy system nauczania. W tym okresie dokonano przepierzenia dwóch sal lekcyjnych.

Od roku 1978 do szkoły w Ostrowitem zaczęła dojeżdżać młodzież klas IV-VIII z Ciechocina. Dzieci uczyły się w bardzo trudnych warunkach, w ciasnych pomieszczeniach ogrzewanych piecami, bez sanitariatów. To obraz szkoły lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Nadzieja na lepsze jutro nadeszła w 1996 roku, kiedy to po likwidacji szkoły filialnej w Ciechocinie, Zarząd Gminy Chojnice podjął uchwałę o modernizacji Szkoły Podstawowej w Ostrowitem.

1 czerwca 1997 roku rozpoczęto rozbudowę i modernizację naszej szkoły. Już 1 września 1997 roku dzieci z sołectwa Ciechocin i Ostrowite rozpoczęły naukę w odnowionych klasach, a od 1 lutego 1998 roku w dobudowanym skrzydle. Szkoła powiększyła się o dwie nowe sale lekcyjne, stołówkę, szatnię i sanitariaty.

Dzięki pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w szkole zainstalowano ogrzewanie olejowe.

Kilka lat później spełniły się kolejne marzenie naszych wychowanków. W lutym 2001 roku Szkoła Podstawowa w Ostrowitem wzbogaciła się o piękną sale gimnastyczną, a 19 listopada 2003 roku z okazji 100 rocznicy urodzin szkoły otrzymaliśmy sztandar i przyjęliśmy imię patronki - Marii Konopnickiej.

Wiosną 2005 roku przy naszej szkole zostało utworzone Miasteczko Ruchu Drogowego. Od tej pory boisko szkolne spełnia podwójną rolę: rekreacyjną i dydaktyczną.

Od 1 września 2005 r. nasi uczniowie korzystają z nowoczesnej pracowni komputerowej i multimedialnej.

W grudniu 2011 roku wzbogaciła się baza sportowa w naszej miejscowości. Na zajęciach wychowania fizycznego, uczniowie korzystają z nowoczesnego, wielofunkcyjnego boiska sportowego „JASKÓŁECZKA”.

Od 1 września 2013 r. zmienił się obwód naszej szkoły, gdyż dołączyli do nas uczniowie ze Sławęcina.

Rok 2013 to rok jubileuszy w naszej szkole:

110 rocznica powstania Szkoły Podstawowej w Ostrowitem oraz 10 rocznica nadania imienia Marii Konopnickiej.

Rok 2017 przyniósł kolejne zmiany, reorganizacja sieci szkół związana z likwidacją gimnazjów spowodowała, że Szkoła Podstawowa w Ostrowitem od 1 września funkcjonuje w dwóch budynkach. Od tego momentu w szkole funkcjonuje nowe stanowisko wicedyrektora, które objęła pani Anna Gorzyńska.
Do budynku w Ostrowitem uczęszczają dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III. Do budynku w Sławęcinie uczęszczają natomiast gimnazjaliści i uczniowie klas IV-VIII. 

Od 1 września 2020 roku budynek w Sławęcinie służy już tylko uczniom klas IV-VIII. 

 

Kierownicy i dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Ostrowitem od 1945 roku do dnia dzisiejszego:

  • Marceli Jarzębski
  • Kazimierz Ohnezorge
  • Klemens Szczepański
  • Irmgarda Szczepańska
  • Anna Bonna
  • Wiesława Narloch
  • Barbara Markowska 
  • Anna Gorzynska - wicedyrektor

 

Historia Szkoły w Sławęcinie

 

Zapraszamy do zapoznania się z historią sławęcińskiej szkoły w opracowaniu dostępnym w załączniku poniżej.

Data dodania: 2018-05-16 11:37:19
Data edycji: 2023-11-15 14:37:36
Ilość wyświetleń: 4437

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć"

Jan Paweł II
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej