Urząd Pracy i Teatr

Poniedziałkowy, listopadowy poranek . Pochmurno, zimno. Przed szkołą zniecierpliwiony tłumek uczniów oczekuje na autobus miejski. Jednak pomimo niesprzyjającej aury humory dopisują wszystkim. Tak zaczęła się wycieczka uczniów z klas VI, VII I VIII do Chojnic pod opieką  pań Lucyny Kotlarek-Synak, Anny Gorzynskiej i Ewy Rudnik.

Pierwszym punktem programu wycieczki były zajęcia edukacyjne z zakresu doradztwa zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy. Warsztaty te były niewątpliwie nieocenionym źródłem wiedzy na temat kryteriów wyboru szkoły czy obrania właściwej ścieżki kariery zawodowej.  W szczegółowy i zrozumiały sposób przedstawiono uczniom rynek pracy pod kątem oczekiwań pracodawców. Uczestnicy zostali także poinstruowani, z jakich stron mogą korzystać, by znaleźć wiarygodne informacje pomocne w wyborze zawodu, a tym samym szkoły.

Kulminacją wyjazdu był spektakl teatralny p.t. „Kamienie na szaniec”, który powstał  na podstawie książki A. Kamińskiego. Przedstawienie, w reżyserii Marka Lisa-Orłowskiego, przygotowali aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu, gościnnie występujący w ChCK. W spektaklu lekcja historii przeplatała się z opowieścią o miłości, patriotyzm z humorem, a klęska przekuwa się ostatecznie w nadzieję zwycięstwa. Niezłomność, koleżeńskość, ale też męstwo i odwaga w obliczu wroga oraz hart ducha Alka, Zośki i Rudego to cechy, które i dziś powinny stanowić wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży.  W szaleńczym tempie życia początku XXI wieku , w scyfrynizowanym globalnym społeczeństwie często bowiem zapomina się o tym, co najważniejsze, o wartościach, za które młodzi ludzie ponad 70 lat temu walczyli i nierzadko oddawali swe życie. Trzeba zatem przypominać kolejnym pokoleniom o ich poświęceniu, a spektakl doskonale spełnił to przesłanie.
/ER/

Data dodania: 2019-11-04 18:24:50