Wycieczka do Gdańska

25 października 2021 roku uczniowie z klas IV-VIII wraz z p. E. Rudnik, p. I. Landowską, p. W. Ginter oraz p. B. Dalke uczestniczyli w wycieczce do Gdańska.

Pierwszym punktem wyjazdu było Europejskie Centrum Solidarności. Wraz z przewodnikiem, uczniowie obejrzeli  wystawę stałą poświęconą historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej. Ekspozycja zajmuje niemal 3000 m kw. na I i II kondygnacji budynku. Podzielona jest na siedem sal. Ta nowoczesna ekspozycja ma charakter narracyjny. „Zwiedzający zanurzają się w historii opowiadanej przez archiwalne przedmioty, dokumenty, rękopisy, zdjęcia i projekcje wideo, interaktywne instalacje... Każdy, kto odwiedza tę wystawę, ma szansę odnaleźć swoje własne odniesienia do historii i współczesności”. Tablice 21 postulatów wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina; suwnica, na której pracowała legendarna działaczka związkowa Anna Walentynowicz; przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; biurko Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w czasach PRL – to jedynie kilka z niemal 1800 obiektów, które można było zobaczyć na wystawie.

Kolejną atrakcją było koło widokowe „AmberSky”. Podczas przejażdżki na diabelskim kole, można było spojrzeć zupełnie z innej perspektywy  na Starówkę, gdański bursztynowy stadion, stocznię z zabytkowymi żurawiami, wzgórza morenowe  a nawet odległy Hel. Zdjęcia zrobione z tego miejsca robiły niesamowite wrażenie.

Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum DaJa Vu, czyli Interaktywne Muzeum złudzeń optycznych i iluzji oraz sztuki cyfrowej. Wszyscy odkrywaliśmy ze zdumieniem, jak łatwo można oszukać nas wzrok, a przy tym świetnie się bawić.

Wróciliśmy do domów zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych  doświadczeń.
/ER/

Data dodania: 2021-10-29 13:25:07